przesuń do początku strony

Lista aktualności

20 LIS 2017

Creteil pod Paryżem – 36. edycja Międzynarodowego Przełajowego Biegu Strażaków

18 listopada 2017 r. w miejscowości Creteil pod Paryżem odbyła się 36. edycja Międzynarodowego Przełajowego Biegu Strażaków, w którym wystartowało prawie 800 strażaków z całej Europy, w tym 5-osobowa reprezentacja Polski i Państwowej Straży Pożarnej.

Mimo trudności, związanych z trwającym stanem wyjątkowym we Francji, paryscy strażacy postanowili zorganizować tą mającą już wieloletnią tradycję imprezę, zachowując dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Organizatorzy przygotowali bardzo trudną, przełajową trasę, którą wytyczono, wykorzystując każde napotkane wzniesienie, aby jeszcze bardziej utrudnić zawodnikom zadanie dotarcia do mety.

Polscy strażacy znakomicie poradzili sobie z tą zróżnicowaną trasą o długości ok. 18 km. Walka o zwycięstwo trwała do samego końca i dopiero na końcowych metrach została rozstrzygnięta na naszą korzyść. Ubiegłoroczny sukces powtórzył mł. asp. Bartłomiej Przedwojewski (KM PSP Wrocław), mijając linię mety z czasem 1:00:24. O 7 sekund wyprzedził drugiego na mecie – Hiszpana Mickela Besora. Na najniższym stopniu podium również stanął przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej – st. asp. Damian Glapiak (KP PSP Wolsztyn), przybiegając na metę 29 sekund za kolegą z drużyny.

Miejsca w czołówce zajęli kolejni Polacy. Tuż za podium uplasował się sekc. Kamil Poczwardowski (KP PSP Sierpc), tracąc do zwycięzcy 51 sekund. Powody do radości dał również st. kpt. Andrzej Szpunar (KM PSP Rzeszów), gdyż zajmując 6 miejsce w klasyfikacji generalnej, zwyciężył jednocześnie w kategorii wiekowej pow. 40 lat. Bardzo dobrze zaprezentował się debiutujący w reprezentacji Polski mł. asp. Seweryn Pogocki (KW PSP Łódź), finiszując na 11 miejscu.

Tak wyśmienite wyniki indywidualne dały polskiej reprezentacji bezapelacyjne zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej zawodów. Tegoroczny sezon startowy dla najlepszych polskich strażaków – biegaczy obfituje w wyjątkowe sukcesy sportowe, gdyż tym znakomitym występem nasi reprezentanci potwierdzili zdobyty w tym roku we Włoszech tytuł Drużynowych Mistrzów Europy Strażaków w Biegu Ulicznym.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Szymon Ławecki, Biuro Szkolenia KG PSP
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP