przesuń do początku strony

Lista aktualności

16 WRZ 2015

Polscy strażacy z pomocą w Niemczech w związku z falą uchodźców

Polscy strażacy z pomocą w Niemczech w związku z falą uchodźców
Polscy strażacy z pomocą w Niemczech w związku z falą uchodźców

Wieczorem 15 września 2015 r. 3 samochody PSP, z 300 kompletami łóżek polowych i materacy wyjechały ze Szczecina do Rostocku (Niemcy) - to odpowiedź polskich strażaków na prośbę ministra spraw wewnętrznych i sportu Kraju Związkowego Meklemburgii Pomorza Przedniego, w związku z przybyłą falą uchodźców.
Na podstawie polsko-niemieckich porozumień transgranicznych (podpisanych na wypadek katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków), strona niemiecka zwróciła się do Polski o pomoc w zapewnieniu odpowiednich warunków bytowych uchodźcom.

Pierwsza partia przekazanych łóżek pochodziła z zasobów PSP woj. zachodniopomorskiego (tj. Drawska Pomorskiego, Kołobrzegu, Goleniowa, Myśliborza i Szczecina) oraz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP, zdecydował też o wysłaniu kolejnych 6 samochodów z Warszawy, Torunia, Łodzi, Poznania, Szczecina i Gorzowa Wlkp. Będzie to kolejne 500 kompletów łóżek i materaców. Samochody te są już w drodze i po południu, kolumną ze Szczecina, pojadą do Niemiec, również do Rostocku (punkt przyjęcia pomocy).

Kraje Unii Europejskiej zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy, głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu, przybywają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. W niedzielę 13 września br. Niemcy zdecydowały o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na swoich granicach.

Opracowanie: mł. bryg. Katarzyna Boguszewska, Wydział Informacji i Promocji KG PSP;
Zdjęcia: st. kpt. Agnieszka Beśka-Mazurek, KW PSP Szczecin i Łukasz Szełemej, Polskie Radio Szczecin

 

wszystkie aktualności