przesuń do początku strony

Lista aktualności

30 LIP 2016

Strażacy zabezpieczają medycznie Światowe Dni Młodzieży

Strażacy zabezpieczają medycznie Światowe Dni Młodzieży
Strażacy zabezpieczają medycznie Światowe Dni Młodzieży

Interwencje strażaków w trakcie zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży najczęściej związane są z udzielaniem pomocy medycznej, w głównej mierze w oparciu o komponent medyczny składający się z kompleksu namiotów, który jest wyjątkowy ze względu na stopień rozbudowania. Obsadę komponentu stanowi trzech lekarzy i dziesięciu ratowników.
Komponent medyczny od 26 do 29 lipca zlokalizowany był na Krakowskich Błoniach (Sektor A10) i umożliwił strażakom udzielenie pomocy medycznej łącznie 168 osobom, w tym 60 minionej doby. Nie były to jednak na szczęście przypadki trudne, jedynie drobne incydenty takie jak bóle brzucha, zasłabnięcia czy urazy kończyn.

Dziś komponent ten został dyslokowany na Pola Miłosierdzia (Sektor F6) i będzie dostępny dla wszystkich osób potrzebujących pomocy do późnych godzin wieczornych 31 lipca.

Komponent medyczny spełnia standard wyposażenia zgodny z wymogami stawianymi przez Małopolski Urząd Wojewódzki dla namiotu szpitalnego. Personel zapewnia Państwowa Straż Pożarna we współpracy ze Szpitalem im. Żeromskiego w Krakowie. Strukturę Komponentu stanowi zespół pięciu połączonych namiotów i trzech namiotów z zapleczem logistycznym.

Głównymi elementami komponentu medycznego są: namiot segregacyjny zawierający stanowisko dekontaminacji oraz stanowisko segregacji i badania urazowego, namiot reanimacyjny wyposażony w dwa stanowiska ze sprzętem prowadzenia i monitorowania czynności resuscytacyjnych dla pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Namiot zabiegowy zawierający cztery stanowiska do prowadzenia medycznych czynności ratunkowych wyposażone w zestawy do monitorowania funkcji życiowych, namiot obserwacyjny, w którym zapewniono dziesięć stanowisk do obserwacji pacjenta i monitorowania jego stanu, namiot ambulatorium doraźnego ze stanowiskami do badania pacjentów z drobnymi obrażeniami i dolegliwościami zdrowotnymi. Ponadto w skład komponentu wchodzą elementy umożliwiające jego niezależne funkcjonowanie, tj. namiot magazyn, namiot operacyjno-techniczny, namiot logistyczny oraz namiot sypialny dla personelu.

Po zakończeniu zabezpieczenia ŚDM komponent medyczny będzie znajdował się w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie.

Petrz też: Wicewojewoda Małopolski Piotr Ćwik wizytuje komponent medyczny PSP na Błoniach http://video.stream1.pl/embed/vod.php?v=7420

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

30 LIP 2016

Strażacy zabezpieczają medycznie Światowe Dni Młodzieży

wszystkie aktualności