przesuń do początku strony

świętokrzyskie

13 WRZ 2017

Pożar składu towarowego w miejscowości Włoszczowice, Gmina Kije

Pożar składu towarowego w miejscowości Włoszczowice, Gmina Kije.
Pożar składu towarowego w miejscowości Włoszczowice, Gmina Kije.
Pożar składu towarowego w miejscowości Włoszczowice, Gmina Kije.
Pożar składu towarowego w miejscowości Włoszczowice, Gmina Kije.

 

 

 

 

 

 

12 września 2017 r. tuż przed godziną 16:30 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym pożarze kolejowego składu towarowego na wysokości miejscowości Włoszczowice w gminie Kije.

Do akcji zadysponowano pełną obsadę pińczowskiej strażnicy oraz jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z naszego powiatu.

Strażacy po przybyciu na miejsce zastali pożar granulatu siarki przewożonego w wagonach pociągu towarowego na linii kolejowej nr 70, w odległości około 400 m od najbliższych zabudowań miejscowości Włoszczowice.

Po zabezpieczeniu terenu prowadzonych działań oraz odcięciu zasilania elektrycznego przez pracowników PKP Energetyka oraz uziemieniu składu, ratownicy przystąpili do działań. W wagonie przewożonych było około 60 ton siarki, która najprawdopodobniej uległa samozapaleniu, a zarzewia pożaru ukryte były na całej szerokości wagonu w najniższej jego części.

Strażacy przy pomocy prądów wody dogaszali poszczególne zarzewia ognia. Całość przewożonego granulatu musiała zostać przelana wodą, aby mieć pewność, że sytuacja się nie rozwinie i zagrożenie nie będzie eskalować. Jednocześnie ratownicy zabezpieczyli prądami wody lokomotywę oraz sąsiednie wagony wypełnione siarką oraz stale monitorowali temperaturę palącego się wagonu i pozostałego składu za pomocą kamery termowizyjnej. Po całkowitym opanowaniu pożaru cała zawartość objętego pożarem wagonu została zabezpieczona warstwą piany gaśniczej.

Działania trwały całą noc i zakończyły się przed godziną 5 nad ranem. W akcji wzięło udział 34 strażaków z powiatu pińczowskiego.

Opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

wszystkie aktualności