szukaj
wersja polskawersja angielskaGoogle Translator
Biuletyn Informacji Publicznej
Strona główna  |  Jednostki PSP  |  Media o nas  |  Kontakt  
Strona główna
Wydarzenia z kraju
| 1 | 2 |
Ku przestrodze! Powiat Łowicki - Akcja "Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym". (2011-02-14 11:54)
W dniu 13 lutego 2011 r. o godz. 7:46 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji poinformował Stanowisko Kierowania KP PSP w Łowiczu, że w miejscowości Łyszkowice doszło do pożaru jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Natychmiast do zdarzenia zadysponowano dwa samochody gaśnicze z jednostki OSP w Łyszkowicach, która włączona jest w strukturę Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz zastęp GCBA 5/24 z JRG w Łowiczu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi potwierdził pożar budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej sześciu osobom udało się wydostać z płonącego budynku – najpierw ewakuowali się na poddasze skąd przez okno, pod które sąsiedzi podstawili drabinę wydostali się poza budynek. Pierwsze działania jednostek ochrony przecipożarowej polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego do wnętrza budynku.
W trakcie prowadzonych działań ratownicy na parterze budynku zlokalizowali, a następnie ze względu na bardzo duże zadymienie oraz wysoką temperaturę ewakuowali ze strefy zagrożenia dwie nieprzytomne osoby (dwóch mężczyzn w wieku 18 i 40 lat). Ratownicy u jednego z mężczyzn (18 l) stwierdzili brak czynności życiowych (brak tętna i oddechu). Przystąpiono do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy - podjęto resuscytację. Druga osoba poszkodowana była nieprzytomna z zachowanymi czynnościami życiowymi. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego kontynuowano czynności resuscytacyjne. Podczas prowadzonej resuscytacji lekarz stwierdził przywrócenie podstawowych czynności życiowych u poszkodowanego. Następnie obaj poszkodowani zostali zabrani do szpitala.
Do tego groźnego pożaru, który spowodował bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców doszło prawdopodobnie na skutek nie zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie rozpalania kotła na paliwo stałe (użycie benzyny), który znajdował się wewnątrz budynku bez wydzielenia od pozostałych pomieszczeń. Do szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na część mieszkalną przyczyniły się brak wydzielenia pomieszczenia kotłowni oraz łatwozapalne elementy wystroju wnętrza.

tekst: st. kpt. Krzysztof Jędrachowicz – Dowódca JRG w Łowiczu,
zdjęcia: sekc. Waldemar Krajewski
Poradnik na wypadek powodziCzad cichy zabójcaJak zostać strażakiem
Ochrona przed powodziąMinisterstwo Spraw WewnętrznychInfrastruktura i środowiskoKapitał LudzkiLeonardo da VinciBezpieczne_WspólnotyFacebookRSOInformacja dla osób korzystających z j.migowegoWortal Szefa Obrony Cywilnej Kraju www.ock.gov.pl
O serwisie  |  Newsletter  |  Liczba odwiedzin: 22458902 |