do góry

CMP Mysłowice

11 MAJ 2018

CENTRALNE MUZEUM POŻARNICTWA NA CENTRALNYCH OBCHODACH DNIA STRAŻAKA

CMP NA CENTRALNYCH OBCHODACH DNIA STRAŻAKA
CMP NA CENTRALNYCH OBCHODACH DNIA STRAŻAKA

5 maja 2018 r. Centralne Muzeum Pożarnictwa brało udział w centralnych obchodach Dnia Strażaka w Warszawie.

Dzień Strażaka uświetniły zabytkowe samochody pożarnicze z naszej kolekcji. „Mack” z 1947 r. ustawiony został na Placu Teatralnym w grupie kilkunastu innych historycznych samochodów z całej Polski. Pojazdy te były udostępnione publiczności, która z bliska mogła oglądać dorobek polskiej i zagranicznej myśli technicznej w dziedzinie pożarnictwa. Następnie pojazdy wzięły udział w paradzie ulicami Warszawy.

Muzealny „Federal” z 1929 r. ustawiony został na Placu Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości. „Federala” oglądać mogła kilkutysięczna widownia zgromadzona na Placu Piłsudskiego.

Trzecim akcentem ze strony CMP było stoisko muzealne ustawione w Ogrodzie Saskim, gdzie do wieczora odbywał się strażacki piknik. Muzeum zaprezentowało wystawę o udziale strażaków w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Plansze informowały o czynnym zaangażowaniu i walce strażaków w latach 1914-1921 we wszystkich regionach Polski. Zaprezentowano także wykaz najstarszych jednostek w kraju. Na stoisku wystawiono zabytkowe hełmy, sygnałówkę i materiały reklamowe. Wystawa wzbudzała zainteresowanie dorosłych, natomiast dzieci fascynowały się historycznymi hełmami. Tego dnia stoisko muzealne odwiedziło ok 1,5 tys. osób.

Opracowanie: Dariusz Falecki, Paweł K. Gąsiorczyk
Zdjęcia: Dariusz Falecki

10 MAJ 2018

CMP NA CENTRALNYCH OBCHODACH DNIA STRAŻAKA

wszystkie aktualności