do góry

CMP Mysłowice

22 MAJ 2018

Noc Muzeów w Centralnym Muzeum Pożarnctwa w Mysłowicach

Pracownicy CMP w strojach historycznych

19 maja 2018 r. Centralne Muzeum Pożarnictwa uczestniczyło w ogólnopolskim wydarzeniu, jakim była Noc Muzeów. Pierwszą atrakcją czekającą „na wejściu" była Biała Dama - dobry duch CMP, witająca zwiedzających. Niestety, dzieci nie okazywały przed nim strachu. Dodatkowo od godziny 20.00 można było zobaczyć przewodników ubranych w historyczne mundury, ucharakteryzowanych na podobieństwo stereotypowych cech przedstawianych nacji.

Zwiedzający mogli oglądać bogate zbiory Muzeum w atmosferze nieco przyciemnionej, a o eksponatach opowiadali im strażacy w mundurach francuskim, pruskim, czechosłowackim i polskim-bojowym z lat 70. i 80. XX w.

Muzeum przygotowywało atrakcję specjalną: o godzinie 21.30 i 22.30 odbyły się efektywne pokazy gaszenia pożaru oleju, w czym dzielnie pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Janowa Miejskiego w Mysłowicach. Przy okazji strażaczka z Muzeum w uniformie historycznym polskim (moro) wygłosiła pogadankę na temat właściwego zachowania się przy tego typu zdarzeniu. Niektórzy zwiedzający chcieli pożaru w skali 1:1, ale takich oczekiwań nie będziemy spełniać. Dodajmy, że tej nocy muzeum odwiedziło 700 osób z deklarowaną wielką satysfakcją.

Opracowanie: Dariusz Falecki, Paweł Rochala, Paweł K. Gąsiorczyk
Zdjęcia: Anita Wawrzyńska, Bożena Łukowicz

22 MAJ 2018

Noc Muzeów 2018

 

wszystkie aktualności