do góry

CMP Mysłowice

18 PAŹ 2018

OTWARCIE WYSTAWY „OD CZEGO ZACZYNALI NASI OJCOWIE. SAMOCHODY STRAŻACKIE PRODUKCJI POLSKIEJ Z 2. POŁOWY XX WIEKU” - nowa wystawa w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Wystawa urządzona w stylu remizy strażackiej oddaje ducha epoki. Na ekspozycji „główną rolę” grają samochody pożarnicze: Tarpan, Żuk, Star 20, Star 244 GBA 2,5/16) z 1987 r. (Pojazd ten to w całości polska konstrukcja, obrazująca przy tym wysiłek inżynierski lat kryzysu gospodarczego, dlatego że łączy w sobie minimalizm technologiczny ze średnim poziomem ergonomii. Jednocześnie, niestety jest ostatnią kompletną polską konstrukcją, zarówno jeśli chodzi o podwozie (Star 244), jak i zabudowę pożarniczą), następnie: Star A28 z podnośnikiem hydraulicznym, Jelcz, Honker oraz samochody operacyjne Polonez i Fiat 125p. Pojazdom towarzyszy motopompa PO-5 z 1981 r. oraz motocykl WFM z Warszawskiej Fabryki Motocykli. Całość ilustrują wydruki wielkoformatowe przedstawiające dotkliwe katastrofy w Polsce i zagranicą. Zobaczyć można: Powódź Tysiąclecia z 1997 r., pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 r., wielki pożar lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 r. oraz unikatowe fotografie z wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu w 1986 r.

Na ekspozycji zaprezentowano również sprzęt bojowy z lat 60., 70., 80. i 90. XX w., tj.: mundury, hełmy, aparaty tlenowe, obuwie, hydranty, a także aparat do pompowania opon z lat 80. XX w. W remizie urządzono stanowisko dowodzenia ze sprzętem radiofonicznym, obsługiwane przez strażaka w mundurze bojowym typu „moro”. Zobaczyć można również drabiny hakowe, plakaty o tematyce prewencyjnej, prądownice i wytwornice pianowe. Atrakcją dla zwiedzających będzie z pewnością świetlny sygnalizator alarmowy, informujący numerycznie o wyjeździe poszczególnych samochodów.

Wystawa znacząco powiększyła przestrzeń ekspozycyjną w CMP. Znajduje się w wiacie garażowej, specjalnie do tego dostosowanej. Dla wielu zwiedzających będzie sentymentalną podróżą w czasy nie tak odległe, ale miłe każdemu Polakowi, z uwagi na rodzimy charakter produkcji tego sprzętu.

Opracowanie: Dariusz Falecki
Zdjęcia: Anna Orkisz, Dariusz Falecki

18 PAŹ 2018

Od czego zaczynali... - wystawa
wszystkie aktualności