do góry

CMP Mysłowice

18 PAŹ 2018

WYSTAWA „WOJSKO POLSKIE NA PRZESTRZENI DZIEJÓW” - nowa wystawa czasowa w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Fragment wystaw "Wojsko Polskie na przestrzeni dziejów"
Fragment wystaw "Wojsko Polskie na przestrzeni dziejów"

Ta wyjątkowa wystawa to nie tylko przedstawienie pojedynczych figurek, królów, żołnierzy, dowódców, ale całe inscenizacje bitew, powstań i kluczowych wydarzeń z historii Polski.

Na wystawie zobaczymy pierwszego historycznego władcę Polski – Mieszka I, wojów króla Bolesława Krzywoustego, inscenizacje bitwy pod Grunwaldem z 1410 r., fragment bitwy pod Wiedniem z miniaturami słynnej husarii, żołnierzy Powstania Kościuszkowskiego z 1794 r., Legionistów Polskich u boku Napoleona, żołnierzy Powstania Listopadowego z lat 1830-1831 r. i Powstania Styczniowego. Nie zabrakło również powstańców śląskich z okresu 1919-1921. Autor wystawy wykonał model bramy triumfalnej, która stanęła w Katowicach w 1922 r. na powitanie wojska polskiego, obejmującego przyznaną Polsce część Górnego Śląska. Żołnierzom towarzyszą machiny oblężnicze, urządzenia służące do niszczenia lub przełamywania fortyfikacji, wozy pancerne, czołgi i wiele innych.

Na ekspozycji zobaczymy także miniaturę zasłużonego strażaka Józefa Tuliszkowskiego. W tle autor wystawy zaprezentował mapy historyczne ilustrujące częste zmiany granic Polski na przestrzeni 1 000 lat.

Walor edukacyjny dopełniają kopie kilkunastu historycznych flag z godłem państwowym. Kurator wystawy Grzegorz Kamiński opowiedział zgromadzonym na wernisażu o swojej przygodzie z żołnierzykami, którymi bawił się jako dziecko. Podkreślił fakt wykonania większości figur własnoręcznie. Co prawda, odbiorcami tej ekspozycji są docelowo dzieci, które licznie odwiedzają CMP, ale jak wskazują reakcje gości, w tym tych najdostojniejszych, wystawa sprawia mnóstwo radości także osobom dorosłym, i to nie tylko panom, ale i paniom.

Wystawa stanowi część zbiorów prywatnych Grzegorza Kamińskiego, liczących ok. 3 tys. żołnierzyków, które są wykorzystywane w pracy zawodowej nauczuciel historii, wystawach i warsztatach modelarsko-historycznych dla dzieci. Dla dorosłych i dzieci jest wspaniałą lekcją historii, na którą serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Dariusz Falecki
Zdjęcia: Małgorzata Suślik, Dariusz Falecki

18 PAŹ 2018

Wojsko Polskie wystawa
wszystkie aktualności