do góry

CMP Mysłowice

10 LIP 2019

XV WOJEWÓDZKIE ZAWODY SIKAWEK KONNYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

UROCZYSTA PARADA PRZEZ MIASTO W TRAKCIE WOJEWÓDZKICH ZAWODÓW SIKAWEK KONNYCH W JASTRZĘBIU ZDROJU
UROCZYSTA PARADA PRZEZ MIASTO W TRAKCIE WOJEWÓDZKICH ZAWODÓW SIKAWEK KONNYCH W JASTRZĘBIU ZDROJU

29 czerwca 2019 miały miejsce w Jastrzębiu-Zdroju XV Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych województwa śląskiego. W tym roku były to zawody jubileuszowe. Warto wspomnieć, że wpisują się one w działania związane z realizacją projektu współpracy transgranicznej pn.: „Strażak Bez Granic”, w którym współuczestniczą również czescy strażacy.  W tym roku dodatkowo odbyło się VIII Międzynarodowe Spotkanie Strażaków Kolekcjonerów i Historyków Amatorów. W spotkaniu tym uczestniczyli i wystawiali zabytkowe eksponaty goście z Czech, Słowacji i Polski.

Wśród organizatorów zawodów należy wymienić: strażaków z OSP Jastrzębie Górne na czele z prezesem dh. Józefem Płonką oraz strażaków z KM PSP w Jastrzębiu Zdroju wraz z komendantem bryg. mgr. inż. Wojciechem Piechaczkiem, a także władze samorządowe miasta Jastrzębie Zdrój.

W tegorocznych zawodach zmagało się 19 drużyn, w tym 4 młodzieżowe, 3 żeńskie, 8 męskich (w tym jedna czeska) i 4 dziecięce. Wszystkie grupy wiekowe używały historycznego sprzętu gaśniczego, przy czym najmłodsi uczestnicy korzystali z pomocy starszych strażaków.

Organizatorom udało się zgromadzić dużą rzeszę obserwatorów, którzy podziwiali pokazy zręczności i szybkości wszystkich strażackich drużyn. Dodatkowymi atrakcjami było konkursy jazdy konnej, pokaz historycznego sprzętu pożarniczego ze zbiorów dh Jerzego Gruchlika oraz stoisko promocyjne Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Zaprezentowano na nim fancuską sikawkę ręczną firmy Guyon et Ademar z początku XX wieku, drobny sprzęt strażacki, jak hełmy: skórzany oraz tzw. „ludwikowski”, toporki paradne, czy trąbki sygnałówki. Dodatkowo pochwaliliśmy się jednym z nowszych nabytków, którym jest samochód operacyjny Tarpan Honker z 1998 roku. Samochód ten wziął również udział w paradzie ulicami miasta. Sędzią głównym zawodów był dr Paweł K. Gąsiorczyk – naczelnik Wydziału Dokumentacji Zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Opracowanie: mł. bryg. Daniel Lebioda, dr Paweł K. Gąsiorczyk
Zdjęcia: Bożena Łukowicz

10 LIP 2019

XV WOJEWÓDZKIE ZAWODY SIKAWEK KONNYCH

 

wszystkie aktualności