do góry

„Czad i Ogień. Obudź czujność."

Budowanie wiedzy o zagrożeniach

O tym, że świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska, przekonaliśmy się po opublikowaniu badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 r. Wynika z nich, że za przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych oraz 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu.

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia pomocność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z lat ubiegłych, dzięki czemu z powodzeniem zrealizowana jest kampania informacyjna o zagrożeniach oraz promowane są zasady bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń. Przez cały sezon strażacy prowadzą szkolenia i spotkania informacyjne z tej tematyki.

Regularnie sprawdzaj wentylację w swoim domu

________________________________________________________________________

12 GRU 2016

„CZAD i OGIEŃ – Obudź czujność” w Poznaniu

konferencja "Czad i ogień - obudź czujność" w Poznaniu
konferencja "Czad i ogień - obudź czujność" w Poznaniu

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom związanych z zatruciami tlenkiem węgla, poznańscy strażacy włączyli się czynnie w Ogólnopolską Kampanię Profilaktyczną Resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „CZAD i OGIEŃ – Obudź czujność”.

W tym celu, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu, zorganizowano konferencję prasową, która miała uświadomić wszystkim zebranym, jak niebezpiecznym gazem jest właśnie tlenek węgla i co zrobić żeby uchronić się przed zatruciem.
Prelegentami spotkania był kpt. Bartosz Kozłowski z Wydziału Kontrolno –Rozpoznawczego, st. kpt. Lucyna Rudzińska z Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego Paweł Kurosz.
Całemu przedsięwzięciu przewodził Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Komendant Miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak.
W celu jak najlepszego dotarcia do wszystkich mieszkańców aglomeracji poznańskiej na konferencji pojawili się przedstawiciele samorządu terytorialnego powiatu poznańskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania oraz przedstawiciele służb, straży i inspekcji.
Dodatkowo, w lokalnych mediach ukazały się szczegółowe informacje dotyczące zagrożeń wynikających z obecności tlenku węgla, natomiast w radio omówiono zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego i występujących niebezpieczeństw.
Na stronie internetowej poznańskiej Komendy stworzono stosowne odnośniki, które kierują na stronę Komendy Głównej PSP, gdzie zostały opisane wszystkie cele akcji.
Na te okazję zostały również stworzone ulotki informacyjne, które zostaną przekazane placówkom edukacyjnym miasta Poznania i powiatu poznańskiego.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Michał Kucierski

11 GRU 2016

Poznań - Czad i ogień - obudź czujność

wszystkie aktualności