do góry

„Czad i Ogień. Obudź czujność."

Budowanie wiedzy o zagrożeniach

O tym, że świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska, przekonaliśmy się po opublikowaniu badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 r. Wynika z nich, że za przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych oraz 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu.

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia pomocność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z lat ubiegłych, dzięki czemu z powodzeniem zrealizowana jest kampania informacyjna o zagrożeniach oraz promowane są zasady bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń. Przez cały sezon strażacy prowadzą szkolenia i spotkania informacyjne z tej tematyki.

Regularnie sprawdzaj wentylację w swoim domu

________________________________________________________________________

13 STY 2017

Czad i Ogień. Obudź czujność.

Czad i Ogień. Obudź czujność.
Czad i Ogień. Obudź czujność.

13 stycznia 2017 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu zorganizowała szkolenie w ramach kampanii społecznej „Czad i ogień – obudź czujność”. Szkolenie odbyło się w auli Politechniki Opolskiej, a słuchaczami byli strażacy PSP, OSP powiatu opolskiego, policjanci, strażnicy miejscy oraz kominiarze. Zajęcia były prowadzone przez mł. kpt. Piotra Bibułowicza – strażaka KM PSP w Opolu, lekarza medycyny ratunkowej Jarosława Kostyłę oraz mistrza kominiarstwa Krzysztofa Drożdżola. W szkoleniu udział wzięło ok 200 osób.

16 STY 2017

Czad i Ogień. Obudź czujność.

wszystkie aktualności