do góry

„Czad i Ogień. Obudź czujność."

Budowanie wiedzy o zagrożeniach

O tym, że świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska, przekonaliśmy się po opublikowaniu badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 r. Wynika z nich, że za przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych oraz 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu.

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia pomocność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z lat ubiegłych, dzięki czemu z powodzeniem zrealizowana jest kampania informacyjna o zagrożeniach oraz promowane są zasady bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń. Przez cały sezon strażacy prowadzą szkolenia i spotkania informacyjne z tej tematyki.

Regularnie sprawdzaj wentylację w swoim domu

________________________________________________________________________

26 STY 2017

„Czad i ogień. Obudź czujność" - spotkanie ze strażakami OSP z powiatu bielskiego

Czad i ogień. Obudź czujność
Czad i ogień. Obudź czujność

26 stycznia 2017 ro w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność”. W spotkaniu uczestniczyli prezesi, naczelnicy i członkowie ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu bielskiego.

Miało ono na celu rozpropagowanie wiedzy na temat zagrożeń dla życia i zdrowia wynikających z pożarów budynków mieszkalnych oraz tlenku węgla. Podczas spotkania wyjaśniono uczestnikom czym jest czad, jak powstaje i w których miejscach może wystąpić w budynkach mieszkalnych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne.

26 STY 2017

Czad i ogień. Obudź czujność

Czad i ogień. Obudź czujność

Opracowanie: Piotr Olszewski, KP PSP Bielsk Podlaski
Zdjęcia: Piotr Olszewski, KP PSP Bielsk Podlaski

 

wszystkie aktualności