do góry

„Czad i Ogień. Obudź czujność."

Budowanie wiedzy o zagrożeniach

O tym, że świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska, przekonaliśmy się po opublikowaniu badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 r. Wynika z nich, że za przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych oraz 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu.

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia pomocność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z lat ubiegłych, dzięki czemu z powodzeniem zrealizowana jest kampania informacyjna o zagrożeniach oraz promowane są zasady bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń. Przez cały sezon strażacy prowadzą szkolenia i spotkania informacyjne z tej tematyki.

Regularnie sprawdzaj wentylację w swoim domu

________________________________________________________________________

18 STY 2017

Czad i ogień. Obudź czujność w gminie Rajgród

Czad i ogień. Obudź czujność w gminie Rajgród
Czad i ogień. Obudź czujność w gminie Rajgród

11 stycznia 2017 r. w placówkach oświatowych na terenie miasta i gminy Rajgród rozpoczęła się kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność”, której celem jest zmniejszenie ofiar śmiertelnych w mieszkaniach i domach w sezonie grzewczym 2016/2017. Uroczystej inauguracji kampanii na terenie gminy dokonał komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie st. bryg. Andrzej Jabłoński wraz z komendantem gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rajgrodzie druhem Łukaszem Zawistowskim.

W dniach 11 – 17 stycznia 2017 r. na terenie miasta i gminy Rajgród przeprowadzono ogółem 7 spotkań w zakresie budowania świadomości społecznej o zagrożeniu jakie niesie tlenek węgla. Spotkania ze strażakami odbyły się w szkołach podstawowych w Bełdzie, Karczewie, Mieczach, Rajgrodzie i Rydzewie oraz w Gimnazjum im. ks. Józefa Radwańskiego w Rajgrodzie.

Podczas spotkań ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej i druhami Ochotniczych Straży Pożarnych z Bełdy, Mieczy, Rydzewa i Woźnejwsi zarówno uczniom, jak też kadrze pedagogicznej przekazano w jaki sposób zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla oraz jak skutecznie przeciwdziałać pożarom w budynkach mieszkalnych i domach.

Cennych rad strażaków wysłuchało ogółem 427 uczniów i 30 opiekunów.

Opracowanie: kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: dh Łukasz Zawistowski, OSP Bełda, dh Tomasz Cichocki, OSP Miecze, dh Hubert Laskowski, OSP Rydzewo  

18 STY 2017

Czad i ogień. Obudź czujność w gminie Rajgród

wszystkie aktualności