do góry

„Czad i Ogień. Obudź czujność."

Budowanie wiedzy o zagrożeniach

O tym, że świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska, przekonaliśmy się po opublikowaniu badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 r. Wynika z nich, że za przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych oraz 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu.

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia pomocność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z lat ubiegłych, dzięki czemu z powodzeniem zrealizowana jest kampania informacyjna o zagrożeniach oraz promowane są zasady bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń. Przez cały sezon strażacy prowadzą szkolenia i spotkania informacyjne z tej tematyki.

Regularnie sprawdzaj wentylację w swoim domu

________________________________________________________________________

26 STY 2017

Pińczowscy strażacy w akcji - Czad i ogień. Obudź czujność

Pińczowscy strażacy w akcji - Czad i ogień. Obudź czujność

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie aktywnie prowadzi zadania edukacyjne i prewencyjne związane z kampanią „Czad i ogień. Obudź czujność” już od pierwszych miesięcy okresu grzewczego.

W ostatnich dniach z inicjatywy pińczowskich strażaków odbyły się prelekcje prowadzone wśród dzieci i młodzieży na terenie naszego powiatu. Spotkania zostały zorganizowane w szkołach podstawowych i gimnazjach, ale również w formie pogadanek na świeżym powietrzu wśród najmłodszych. Kierując się zasadą „…czym skorupka za młodu…” chcieliśmy akcje skierować przede wszystkim do osób w wieku szkolnym, aby już od najmłodszych lat krzewić zasady bezpieczeństwa i dobrej praktyki.

Tematem przewodnim prelekcji i pogadanek były zagrożenia związane z wydzielaniem się tlenku węgla i zasady dobrej praktyki, dzięki którym możemy te zagrożenia niwelować. Spotkania z najmłodszymi były również okazją do poruszenia innych bardzo istotnych kwestii związanych z szerokorozumianym bezpieczeństwem, omówiono m. in.:

  • bezpieczeństwo i zasady zachowania na zamarzniętych zbiornikach wodnych
  • postępowanie w przypadku wybuchu pożaru
  • zasady alarmowania jednostek ochrony przeciwpożarowej

Prelekcje odbyły się w dniach 16-20 stycznia br. w:

  • Zespole Placówek Oświatowych w Złotej
  • Zespole Placówek Oświatowych w Kijach
  • Gimnazjum nr 1 w Pińczowie
  • Szkole Podstawowej w Stępocicach
  • wśród uczniów szkół podstawowych w czasie rajdu organizowanego na terenie leśnictwa Włochy

W spotkaniach wzięło udział łącznie około 330 uczniów klas szkół podstawowych i gimnazjów.
Mamy nadzieje, że wiedza, którą przekazaliśmy, będzie procentować tak teraz jak w dorosłym życiu naszych słuchaczy.

Opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej

26 STY 2017

Pińczowscy strażacy w akcji - Czad i ogień. Obudź czujność

wszystkie aktualności