do góry

„Czad i Ogień. Obudź czujność."

Budowanie wiedzy o zagrożeniach

O tym, że świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska, przekonaliśmy się po opublikowaniu badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 r. Wynika z nich, że za przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych oraz 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu.

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia pomocność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z lat ubiegłych, dzięki czemu z powodzeniem zrealizowana jest kampania informacyjna o zagrożeniach oraz promowane są zasady bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń. Przez cały sezon strażacy prowadzą szkolenia i spotkania informacyjne z tej tematyki.

Regularnie sprawdzaj wentylację w swoim domu

________________________________________________________________________

20 STY 2017

Skarżyscy strażacy promują akcję „Czad i Ogień - Obudź czujność"

st. kpt. Marcin Kuźdub na spotkaniu z grupą dzieci ze szkoły podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej w ramach akcji "Czad i ogień - obudź czujność".
st. kpt. Marcin Kuźdub na spotkaniu z grupą dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum im. gen. Maczka w Bliżynie  w ramach akcji "Czad i ogień – obudź czujność".

W styczniu 2017 roku Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej w ramach kampanii społecznej pod nazwą „Czad i Ogień. Obudź czujność” przeprowadziła szereg spotkań w szkołach podstawowych i gimnazjach znajdujących się na terenie powiatu skarżyskiego.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie w Polsce około 50 osób. Kolejne 2 000 z objawami zatrucia trafia do szpitala. W związku z tym, w kilku największych szkołach znajdujących się na terenie miasta i wybranej szkole z każdej gminy naszego powiatu, strażacy ze Skarżyska-Kamiennej uczyli jak dbać i poprawić bezpieczeństwo we własnych domach.

Podczas spotkań oficerowie KP PSP Skarżysko-Kamienna wyjaśnili uczestnikom czym jest czad, jak powstaje i w których miejscach może wystąpić w domach. Omówili dzieciom jak czujki tlenku węgla i dymu mogą uchronić ludzi przed śmiertelnym niebezpieczeństwem i gdzie najlepiej je montować. Wyjaśnili, jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie do straży pożarnej oraz przypomnieli numery alarmowe do straży pożarnej. W związku ze zbliżającymi feriami zimowymi poruszyli temat bezpiecznego wypoczynku. Omówili niebezpieczeństwa jakie mogą spotkać dzieci wchodzące na lód. Największym zainteresowaniem cieszyła się część, na której strażacy zaprezentowali sprzęt do prowadzenia działań na lodzie, a także zestaw do udzielania pierwszej pomocy medycznej. Strażacy zaprezentowali też ubrania ochronne, a na koniec każdego spotkania dzieci ze szkół podstawowych mogły przymierzyć hełm strażacki i przez chwile poczuć się jak strażak.

Słowa uznania należą się nauczycielom, którzy już wcześniej omawiali zagrożenia od tlenku węgla na swoich lekcjach, a najmłodsi uczestnicy zaskakiwali swoją wiedzą strażaków. Nie zabrakło też pytań o to, jak zostać strażakiem. Strażacy zwrócili uwagę na konieczność rozwijania sprawności fizycznej i nauce przedmiotów ścisłych.

Z okazji 25-lecia służby zostały rozdane kalendarze strażackie dyrektorom wszystkich szkół z terenu powiatu. Jednocześnie zwrócono się z prośbą do dyrekcji o włączenie się w kampanię informacyjną pod nazwą „Czad i Ogień - Obudź czujność”. Liczymy na włączenie się wychowawców, którzy poinformują rodziców na wywiadówkach o konieczności zakupu czujników tlenku węgla, dymu oraz o konieczności dokonywania regularnych czynności konserwacyjnych filarów kominowych przez kominiarzy. Będą również kontynuować edukację uczniów na lekcjach wychowawczych. Materiały związane z akcją „Czad i Ogień – Obudź czujność” dla szkół, nauczycieli i rodziców znajdują się na stronie www.straz.gov.pl.

Od 9 stycznia w przeprowadzonych dotychczas 6 spotkaniach uczestniczyło: 1740 dzieci w tym: 970 ze szkól podstawowych, 660 ze szkół gimnazjalnych, 50 z przedszkoli oraz 60 z ponadgimnazjalnych. Akcja będzie nadal kontynuowana w kilku szkołach jeszcze przed feriami zimowymi.

Opracował: mł. bryg. Andrzej Pyzik, st. kpt. Marcin Kuźdub - KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: mł. bryg. Andrzej Pyzik - KP PSP Skarżysko-Kamienna, p. Grzegorz Kiljan - Szkoła Podstawowa nr 2 w Skarżysku-Kamiennej.

17 STY 2017

Akcja "Czad i ogień - obudź czujność" spotkanie w szkole podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej

 

wszystkie aktualności