do góry

„Czad i Ogień. Obudź czujność."

Budowanie wiedzy o zagrożeniach

O tym, że świadomość w społeczeństwie na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska, przekonaliśmy się po opublikowaniu badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 r. Wynika z nich, że za przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych oraz 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu.

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia pomocność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z lat ubiegłych, dzięki czemu z powodzeniem zrealizowana jest kampania informacyjna o zagrożeniach oraz promowane są zasady bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń. Przez cały sezon strażacy prowadzą szkolenia i spotkania informacyjne z tej tematyki.

Regularnie sprawdzaj wentylację w swoim domu

________________________________________________________________________

03 LUT 2017

Sukces gimnazjalisty ze Sławkowa w ogólnopolskim konkursie MSWiA „Czad i Ogień. Obudź czujność"

Sukces gimnazjalisty ze Sławkowa w ogólnopolskim konkursie MSWiA „Czad i Ogień. Obudź czujność"
Sukces gimnazjalisty ze Sławkowa w ogólnopolskim konkursie MSWiA „Czad i Ogień. Obudź czujność"

„Wiesz jak zachować się podczas pożaru? Masz świadomość, że czujka tlenku węgla może uratować życie? Wiesz jak rozpoznać objawy zatrucia czadem? Pokaż to innym! Weź udział w konkursie „Czad i ogień. Obudź czujność” organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nagraj spot, wyślij go do nas i wygraj konkurs!" – zachęcało MSWiA na swojej stronie internetowej, ogłaszając w październiku zeszłego roku ogólnopolski konkurs. Szesnastoletni Dominik Staszak, gimnazjalista z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie nagrał spot, wysłał i wygrał. Dzisiaj wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz śląski komendant wojewódzki PSP mł. bryg. Jacek Kleszczewski pogratulowali młodemu twórcy najlepszej pracy konkursowej. Zwycięski spot pokonał aż dwieście czterdzieści filmów z całego kraju.

Jak opowiadał Dominik, spot nagrał w trzy dni, choć nad jego konwencją myślał dwa tygodnie. Wyzwaniem, według zwycięzcy, było zmieścić się w podanym przez organizatora czasie – nagranie nie mogło przekroczyć 40 sekund. – Dziś wiem na pewno, że chcę zostać nie strażakiem, ale filmowcem. Dlatego po ukończeniu gimnazjum wybieram się do liceum plastycznego, a dalej na studia filmowe – podkreślał Dominik.

W ramach spotkania w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie, odbyły się także dwie prelekcje. Pierwsza z nich, którą wygłosił kpt. Szymon Gwóźdź z komendy powiatowej PSP w Będzinie, dotyczyła ona niebezpieczeństw związanych z pożarami i zatruciami tlenkiem węgla. Następnie o funkcjonowaniu numeru alarmowego 112, opowiedział Tomasz Michalczyk, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW. Gimnazjaliści mogli też zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na koniec, spotkanie uświetnił występ zespołu tanecznego „Art”.

Konkurs ogłoszony przez MSWiA w ramach kampanii „Czad i ogień – obudź czujność” skierowany był do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i polegał na nakręceniu spotu filmowego promującego profilaktykę zatruć tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. 

Opracowanie: Śląski Urząd Wojewódzki
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej

Nagrodzone filmy dostępne są na stronie MSWiA:
https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15591,quotCzad-i-ogien-Obudz-Czujnoscquot-minister-Mariusz-Blaszczak-nagrodzil-mlodych.html

03 LUT 2017

Sukces gimnazjalisty ze Sławkowa w ogólnopolskim konkursie MSWiA „Czad i Ogień. Obudź czujność"

wszystkie aktualności