do góry

dolnośląskie

13 STY 2017

Kominek źródłem pożaru

 

 

            Jak pokazuje samo życie, trzeba uważać nie tylko z kominami, które z powodu zalegającej sadzy są  nierzadko niedrożne, co z kolei bywa przyczyną pożarów, ale i z kominkami. W Jeleniej Górze strażacy zostali zaalarmowani informacją o pożarze w budynku mieszkalnym. Jak się okazało, w mieszkaniu na pierwszym piętrze paliła się podłoga.

Strażacy, po wejściu do pokoju stwierdzili m.in. bardzo duże zadymienie. Na palącą się podłogę podano prąd wody, ale to nie wystarczyło. Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono bowiem, że pali się także strop. Pożar zarówno podłogi, jak i sufitu nastąpił od bardzo rozgrzanych rur rozprowadzających ciepło od kominka. Żeby dotrzeć do źródła ognia, strażacy musieli wyciąć kilka otworów w podłodze i suficie. Po ugaszeniu pożaru i pracach rozbiórkowych, urządzeniami pomiarowymi sprawdzono ściany oraz przewód kominowy.

Jeleniogórski pożar po raz kolejny pokazuje jak ważne jest fachowe, zgodne z obowiązującymi przepisami,  wykonanie tego rodzaju instalacji, ale także jej sukcesywnie przeprowadzane przeglądy i  konserwacja.

Opracowanie Lech Lewandowski (KW PSP Wrocław)

Zdjęcia KM PSP Jelenia Góra

wszystkie aktualności