do góry

dolnośląskie

26 LIP 2016

Strażacy czuwali nad bezpieczeństwem pielgrzymów

 Na Ostrowie Tumskim zebrały się tysiące pielgrzymów
 Strażacy zabezpieczali liczne koncerty

      

 

W dniach 20-24 lipca 2016 roku  archidiecezja wrocławska, w ramach  Światowych Dni Młodzieży, zorganizowała w stolicy Dolnego Śląska, cykl przedsięwzięć pod wspólnym hasłem: „Dni w Diecezjach”. Wydarzenie to, poprzedzające główne krakowskie uroczystości Światowych Dni Młodzieży, w tym spotkanie z papieżem Franciszkiem, było okazją do przeprowadzenia szeregu przedsięwzięć o charakterze turystycznym, kulturalnym, a przede wszystkim religijnym.

Przybyli z wielu stron świata pielgrzymi poznawali miasto, doświadczali gościnności, a także wraz z mieszkańcami uczestniczyli  m.in. w spotkaniach kulturalnych. Złożyło się na nie pięć koncertów odbywających się w różnych częściach miasta, łączących ideę ŚDM z Europejską Stolicą Kultury. Ich wspólne przesłanie to jedność, wspólnota i współdziałanie na różnych płaszczyznach: artystycznej, kulturalnej i religijnej.

Koncerty, w których uczestniczyło kilkanaście tysięcy pielgrzymów, zostały doskonale zorganizowane. Nad ich bezpiecznym przebiegiem czuwały służby, w tym sześć jednostek z wrocławskiej komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Starówka. Funkcjonariusze strzegli bezpieczeństwa podczas koncertów w Parku Południowym, Karłowicach oraz Popowicach. Tam bowiem występowały zespoły i soliści z  kraju, ale także z zagranicy m.in. Kanady, USA, Brazylii, Korei i Senegalu. Udany był także wieczorny koncert  muzyki chóralnej „Singing Europe” na Stadionie Wrocław, którego słuchało około 23 tys. młodych ludzi. Tu nad bezpieczeństwem czuwało m.in. dziewięć zastępów strażaków PSP i jeden z OSP Starówka.

Jak podkreśla komendant wrocławskiej komendy miejskiej PSP st. bryg. Tomasz Newlaczyl, strażacy uczestniczący w zabezpieczaniu licznych imprez organizowanych we Wrocławiu w ramach ŚDM, należycie wywiązali się ze swoich obowiązków. Dzięki temu pobyt wielotysięcznej grupy pielgrzymów we Wrocławiu był nie tylko atrakcyjny i doskonale zorganizowany, ale też w pełni bezpieczny.

Opracowanie  Lech Lewandowski (KW PSP Wrocław)

Zdjęcia: st. kpt. Dariusz Siminicki i mł. bryg.  Ryszarda Ziajor  (JR-G 7 i 8 KM PSP Wrocław)

 

 

wszystkie aktualności