do góry

kujawsko-pomorskie

09 STY 2018

Tragiczna służba – powiat świecki

Tragiczna służba
Tragiczna służba

Strażacy pierwszej zmiany z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świeciu na długo zapamiętają służbę z 8 stycznia 2018 r. O godz. 17.04 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na ul. Tucholskiej w Świeciu (droga krajowa nr 91), w którym uczestniczyły dwa samochody ciężarowe oraz trzy osobowe. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP oraz dwa OSP (Przechowo, Gruczno). Po dojeździe jednostek na miejsce zdarzenia zastano pojazdy biorące udział w zdarzeniu stojące na lewym pasie w kierunku Gdańska (w kolejności: DAF z naczepą, Peugeot, Fiat, Opel, Man z naczepą). Trzy osoby poszkodowane (w tym jedno dziecko) z Opla znajdowały się w karetce, po zaopatrzeniu zostały zabrane do szpitala.

O 17.15 dyżurny Stanowiska Kierowania odbiera kolejne zgłoszenie: na drodze krajowej nr 91 w Grabowcu doszło do zderzenia czołowego samochodu ciężarowego z osobowym – nauką jazdy. Na miejsce zdarzenia zadysponowano jeden zastęp PSP, jeden Wojskowej Straży Pożarnej z Grupy oraz trzy OSP (Ratownik, Wiąg, Górna Grupa). Dodatkowo zadysponowano na miejsce działań SCRd Mega City oraz Oficera Operacyjnego KP PSP w Świeciu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR potwierdził udział w zdarzeniu dwóch pojazdów. Samochód ciężarowy MAN stał na środku drogi w kierunku Świecia natomiast osobowy Toyota znajdował się poza drogą. Świadkiem zdarzenia był zespół ratownictwa medycznego, który jako pierwszy udzielił pomocy medycznej poszkodowanym. Kierowca ciężarówki nie doznał obrażeń, natomiast w pojeździe osobowym podróżowało trzech mężczyzn. Lekarz z ZRM-u stwierdził zgon dwóch z nich a trzeci po wykonaniu dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych, został ewakuowany na zewnątrz pojazdu i przeniesiony do karetki. Po zakończeniu działań przez Prokuratora i Policję zastęp SCRd odholował pojazd ciężarowy z miejsca zdarzenia.

W trakcie porannych zajęć służbowych o 6.27 dyżurny Stanowiska Kierowania odebrał kolejne zgłoszenie o wypadku drogowym. W Trylu gm. Nowe, na drodze powiatowej, doszło do zderzenia autobusu z busem. W wyniku czołowego zderzenia bus odbił się od autobusu, wjechał do rowu i zapalił się. Podróżowało w nim osiem osób (jedna doznała złamania kończyn, siedem ogólnych potłuczeń). Dzięki szybkiej ewakuacji przez osoby postronne nie doszło do większej tragedii. W autokarze podróżowało czterech pasażerów i kierowca, nikt nie doznał obrażeń. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane cztery zastępy (jeden PSP, trzy OSP: Nowe, Warlubie, Wielki Komórsk).

Opracowanie: mł. bryg. Paweł Puchowski - JRG Świecie
Zdjęcia: st. kpt. Sławomir Kulesza, st.asp. Marek Zagórski - JRG Świecie, Andrzej Bartniak - Extra Świecie

 

09 STY 2018

Tragiczna służba

wszystkie aktualności