do góry

kujawsko-pomorskie

08 LUT 2018

Wybuch gazu w Bydgoszczy

Wybuch gazu w Bydgoszczy 
Wybuch gazu w Bydgoszczy 
Wybuch gazu w Bydgoszczy
Wybuch gazu w Bydgoszczy
4 lutego 2018 r. około godziny 14:09 do Miejskiego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wybuchu przy ul. Łowickiej w Bydgoszczy. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali kompleks obiektów mieszkalno-warsztatowych zniszczonych przez wybuch gazu LPG. Świadkowie zdarzenia przekazali informację, że pod gruzami mogą znajdować się cztery osoby. Po wstępnym rozpoznaniu okazało się, że trzy z nich o własnych siłach zdołały opuścić budynek. Czwartą osobą była 88-letnia kobieta, która miała przygniecione nogi. Po wydobyciu spod gruzu przytomna kobieta została przekazana Zespołowi Pogotowia Ratunkowego. W bezpośrednim sąsiedztwie gruzowiska znajdował się zbiornik LPG o pojemności ok. 2,7 m3, z którego ulatniał się gaz. Z uwagi na zagrożenie jakie powodował, podano prąd piany na zbiornik w celu jego izolacji, jak również podjęto próbę uszczelnienia zbiornika i wyeliminowania wycieku przy zaworach, które uległy zniszczeniu.

Na miejsce zdarzenia dotarła Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Chełmży, wraz z którą bydgoscy strażacy prowadzili działania polegające na odgruzowywaniu i przeszukiwaniu zawalonego obiektu. Około godziny 16:50 na ternie akcji swoje prace rozpoczęła SGPR z Poznania, która przy pomocy dwóch psów sprawdziła teren, nie wskazując osób uwięzionych.

W wyniku wybuchu całkowitemu zniszczeniu uległ kompleks budynków: mieszkalnego wraz z częścią warsztatowo-magazynową, w okolicznych budynkach powypadały okna oraz uszkodzone zostały ściany zewnętrzne, zniszczeniu uległo kilka aut osobowych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Działania zostały zakończone o godzinie 22:28, brało w nich udział 15 zastępów straży pożarnej.

Opracowanie: kpt. A.Starowicz, KM PSP w Bydgoszczy
Zdjęcia: kpt. D.Pałczyński, KM PSP w Bydgoszczy

 

wszystkie aktualności