do góry

kujawsko-pomorskie

25 LUT 2019

Wypadki w powiecie świeckim

 

23 lutego 2019 r. o godz. 1451  dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu otrzymał zgłoszenie o wypadu drogowym na 94 kilometrze autostrady A1 w kierunku Łodzi w Polskim Stwolnie. Z informacji, która wpłynęła z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wynikało, iż w zdarzeniu uczestniczy samochód osobowy oraz ciężarowy. Miejsce zdarzenia znajdowało się na granicy powiatu świeckiego i grudziądzkiego, dlatego zadysponowano zastęp JRG Świecie (GBA-Rt), dwa zastępy JRG 2 Grudziądz (GBA, GCBA), zastęp Jednostki Wojskowej w Grupie (GBA) oraz dwa zastępy OSP (GLBA Górna Grupa, GBA Wielkie Stwolno). Po dojeździe dowodząca potwierdził udział w zdarzeniu samochodu ciężarowego DAF oraz osobowego Toyota. W wyniku zderzenia pojazdów, ciężarówka zawisła pomiędzy przęsłami mostu zapierając się o bariery energochłonne. Podróżujący poza pojazdami bez widocznych obrażeń, w początkowej fazie po przebadaniu przez ZRM pozostawieni na miejscu, jednak w trakcie prowadzonych działań stan zdrowia kierowcy pogorszył się i został zabrany do szpitala.  Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, wypompowaniu paliwa z uszkodzonego zbiornika w ciągniku siodłowym. Zabezpieczono również teren pod mostem, gdzie spadły uszkodzone elementy pojazdu. Następnie przestawiono pojazd osobowy na wyłączony z ruchu pas autostrady.

O godz. 2115 dyżurny przyjmuje kolejne zgłoszenie o wypadku drogowym. Na drodze wojewódzkiej w Sulnowie gm. Świecie, samochód osobowy Audi uderzył w drzewo. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane: zastępy GBA-Rt, GBA z JRG Świecie oraz zasęp GLM z OSP Sulnówko. Po przybyciu KDR przekazał, iż pojazd po uderzeniu w drzewo znajdował się na poboczu drogi, wewnątrz  znajdowały się dwie zakleszczone osoby, pasażer obok kierowcy nieprzytomny bez czynności życiowych oraz przytomny poszkodowany na tylnym siedzeniu. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia. Działania ratowników polegały na wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, założeniu kołnierza ortopedycznego poszkodowanemu znajdującemu się na tylnym siedzeniu. W między czasie przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon pasażera obok kierowcy, następnie ewakuowano pasażera z tylnego siedzenia i przekazano ZRM, który zabrał go do szpitala. Odłączono akumulator i zakręcono zawór butli LPG. Dalsze działania ratowników polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca wypadku do czasu przyjazdu Prokuratora.

O godz. 2340 dyżurny SK KP PSP w Świeciu dysponuje dwa zastęp (GBA JRG  Świecie oraz GBA OSP Jeżewo) do Laskowic Pomorskich gm. Jeżewo, gdzie mężczyzna który wszedł na słup trakcji kolejowej został porażony prądem. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano nieprzytomnego mężczyznę leżącego na peronie po upadku ze słupa trakcji kolejowej PKP. ZRM przybył na miejsce zdarzenia równocześnie z zastępem JRG. Miejsce zdarzenia zabezpieczono. Działania ratowników polegały na pomocy ZRM w pierwszych czynnościach ratowniczych (udrażnianie dróg oddechowych, wentylacja workiem samorozprężalnym) oraz w transporcie nieprzytomnego mężczyzny do karetki pogotowia.

Opracował: mł. bryg. Paweł Puchowski - JRG Świecie

Zdjęcia: KP PSP Świecie, KM PSP Grudziądz

24 LUT 2019

Wypadki w powiecie świeckim

wszystkie aktualności