do góry

Lista aktualności

03 PAŹ 2019

Cześć pamięci Kornela Morawieckiego, Marszałka Seniora Sejmu RP

Cześć pamięci Kornela Morawieckiego, Marszałka Seniora Sejmu RP
Cześć pamięci Kornela Morawieckiego, Marszałka Seniora Sejmu RP

30 września 2019 roku zmarł Kornel Morawiecki, założyciel i legendarny przywódca „Solidarności Walczącej”, Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji, kawaler Orderu Orła Białego. Urodzony w 1941 r. w Warszawie, następnie był związany z Wrocławiem. W czasach PRL fizyk, nauczyciel akademicki i działacz opozycji demokratycznej.

Uczestniczył w strajkach studenckich w 1968 roku, protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji oraz stłumieniu przez władze protestu robotników w grudniu 1970 roku. Od 1979 współredagował podziemny „Biuletyn Dolnośląski”. Zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”, był delegatem na pierwszy zjazd w Gdańsku w 1981 roku.

W 1982 r., po zdelegalizowaniu przez władze „Solidarności” założył „Solidarność Walczącą”, która w swoim manifeście opowiedziała się za bezkompromisową walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W 1988 r. odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji. 27 września 2019 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w uznaniu wybitnych osiągnieć w działalności publicznej i państwowej, nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego.

Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 5 października, o godz. 12.00, mszą świętą w Katedrze Polowej WP. Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się o 15.00.

Opracowanie i zdjęcie: materiały KPRM

wszystkie aktualności