do góry

Lista aktualności

21 SIE 2019

Działania poszukiwawcze PSP na jeziorze Kisajno

Działania poszukiwawcze PSP na jeziorze Kisajno
Działania poszukiwawcze PSP na jeziorze Kisajno

W związku ze zdarzeniem na jeziorze Kisajno w nocy z 17 na 18 sierpnia 2019 roku podjęto działania zmierzające do odnalezienia mężczyzny który wypadł z łodzi. 

Do działań wykorzystano łódź Parker będącą na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Giżycku. W pierwszej fazie działań zadysponowano samochód ratownictwa wodnego z obsadą czteroosobową. Po dopłynięciu strażaków do miejsca zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym uzyskał informację od funkcjonariusza policji o wypadnięciu dwóch osób z łodzi do wody (jedna osoba została odnaleziona na brzegu), a poszukiwany jest mężczyzna. Zastęp rozpoczął poszukiwania z wykorzystaniem posiadanych przez specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z Giżycka sonarów i robota do prac podwodnych ROV. Sonary stanowiące wyposażenie grupy, to sonar opuszczany stacjonarny (MS1000) o polu pracy ok. 120m2 oraz sonar holowany (PULSAR 550). Najnowsze z urządzeń, robot do prac podwodnych (DEEP TREKKER) wyposażony jest w kamerę z oświetleniem, która umożliwia przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym do operatora oraz własny wbudowany sonar umożliwiający precyzyjne podejście do wyznaczonego celu w wodzie. Robot pracuje na 100 metrowej kablolinie. 

Każdego dnia w poszukiwaniach bierze udział czteroosobowy zastęp, który w wyznaczonym przez policję rejonie jeziora prowadzi poszukiwania osoby zaginionej. Jednocześnie do poszukiwań na lądzie 18 sierpnia 2019 roku zadysponowane zostały trzy jednostki OSP do przeszukania brzegów jeziora porośniętych trzciną.

Dotychczasowy obszar przeszukany przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej wynosi ok. 150 hektarów.

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Olsztynie

21 SIE 2019

Działania poszukiwawcze PSP na jeziorze Kisajno

wszystkie aktualności