do góry

Lista aktualności

30 SIE 2020

Groźne zjawiska atmosferyczne w całym kraju

Groźne zjawiska atmosferyczne w całym kraju. Infografika: IMGW-PIB.
Groźne zjawiska atmosferyczne w całym kraju. Infografika: IMGW-PIB.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteo najwyższego 3 stopnia – burze z gradem dla województw: łódzkiego, opolskiego, śląskiego; 2 stopnia – burze z gradem dla województw: podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego.

Ostrzeżenia 1 stopnia – silny deszcz z burzami dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego., kujawsko-pomorskiego., wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego; 2 stopnia – zagrożenie upałem dla woj. podkarpackiego.

Ostrzeżenie  hydrologiczne 1 stopnia – nagle wzrosty stanu wody dla województw lubuskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego.

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak jest już po odprawie z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Maciejem Wąsikiem.

W województwach z ostrzeżeniami 3 stopnia podjęto decyzję o podniesieniu stanów osobowych we wszystkich stanowiskach kierowania i jednostkach ratowniczo-gaśniczych.

W czasie gwałtownych zjawisk atmosferycznych najbezpieczniej jest w domu. Należy usunąć z balkonów i parapetów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Niebezpieczne jest przebywanie pod drzewami, liniami przesyłowymi i platformami. Podczas wędrówek w górach należy zejść z grani, a osoby korzystające z rekreacji wodnej powinny jak najszybciej znaleźć się na brzegu.

--------------
W związku z frontem burzowym strażacy na terenie kraju interweniowali 1161 razy, w tym aż 1061 razy w niedzielę 30 sierpnia.
Najwięcej interwencji odnotowano na terenie woj. mazowieckiego 617, w tym w Warszawie 304 oraz na terenie powiatu pruszkowskiego 71. Ponadto, najczęściej strażacy interweniowali na terenie województwa  łódzkiego 121, śląskiego 96 zdarzeń oraz  małopolskiego 74 i podlaskiego 54 razy.
Strażacy prowadzili intensywne działania polegające na usuwaniu przewróconych drzew oraz połamanych konarów z dróg i budynków oraz wypompowaniu wody z podtopionych piwnic w budynkach oraz lokalnych podtopień ulic. W związku z frontem burzowym nie odnotowano osób rannych.
Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na godzinę 6:00 bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego około 12,5 tysiąca.

Opracowanie: KG PSP
Infografika: IMGW-PIB

wszystkie aktualności