do góry

Lista aktualności

13 KWI 2018

Kampania „Stop Pożarom Traw”

„Stop Pożarom Traw”
„Stop Pożarom Traw”

Od początku 2018 roku w Polsce powstało już 20.660 pożarów traw. Najwięcej pożarów miało miejsce w woj. dolnośląskim 3418, śląskim 2627 oraz mazowieckim 2350. W wyniku tych pożarów zginęły dwie osoby, a kolejnych 41 zostało rannych.

Do dwóch tragicznych pożarów doszło 11 kwietnia 2018 roku.

W miejscowości Bodzechów, woj. świętokrzyskie, miał miejsce pożar trawy. W jego wyniku jedna osoba poniosła śmierć. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brał udział jeden zastęp PSP (5 osób) oraz jeden zastęp OSP (5 osób).

Do drugiego tragicznego pożaru doszło w Knurowie, woj. śląskie. Również tam w wyniku pożaru trawy zginęła jedna osoba. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadziły dwa zastępy PSP (5 osób) oraz jeden zastęp ZSR (3 osoby).

Występująca od kilku dni w Polsce upalna pogoda powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożarów traw co stwarza ogromne zagrożenie dla człowieka, zwierząt, obszarów leśnych oraz środowiska naturalnego. Koszty prowadzonych działań gaśniczych są bardzo duże i angażują do gaszenia tego rodzaju pożarów dużą liczbę strażaków. Za nieuwagę i głupotę innych powodujących te pożary ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy.   

W roku ubiegłym w Polsce powstało 125.892 pożarów, z czego 38.634 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowiło to 32% wszystkich odnotowanych pożarów. Najwięcej pożarów w roku ubiegłym odnotowano w marcu i kwietniu. W ich wyniku w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. Średni czas gaszenia takiego pożaru to 47 minut.

Patrz też: http://www.stoppozaromtraw.pl/
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

wszystkie aktualności