do góry

Lista aktualności

10 CZE 2019

Katastrofa budowlana w Kędzierzynie-Koźlu

Katastrofa budowlana w Kędzierzynie-Koźlu
Katastrofa budowlana w Kędzierzynie-Koźlu

6 czerwca 2019 roku około godziny dziewiętnastej w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu, doszło do wybuchu w jednej z kamienic. Strażacy po dojeździe na miejsce zdarzenia zastali zawaloną kondygnację części budynku oraz rozwijający się pożar dachu i poddasza.

Działania ratownicze polegały na ugaszeniu powstałego pożaru, dotarciu do zasypanej poszkodowanej osoby i jej ewakuacji poza strefę niebezpieczną oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Miejsce zdarzenia podzielono na trzy odcinki bojowe. Strażacy stosowali techniki alpinistyczne i prowadzili działania mające na celu odgruzowanie zawalonej części budynku. Wprowadzana była cisza w celu prowadzenia nasłuchu i prowadzone pomiary stabilności konstrukcji.

Od pierwszych godzin działań na miejscu zdarzenia był obecny wojewoda opolski.

Kilka minut po godzinie czwartej na miejsce zdarzenia przybył komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, który przejął od opolskiego komendanta wojewódzkiego PSP kierowanie działaniami ratowniczymi.

Działania prowadziły m.in. specjalistyczne grupy PSP, dwie specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze z Jastrzębia-Zdroju i Grodkowa oraz specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego z Brzegu.

Łącznie w prowadzonych działaniach ratowniczych brało udział 47 zastępów, 129 strażaków PSP i druhów ochotniczych straży pożarnych.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Batorski, Gabinet Komendanta Głównego

17 CZE 2019

Katastrofa budowlana w Kędzierzynie-Koźlu (cz.1)

17 CZE 2019

Katastrofa budowlana w Kędzierzynie-Koźlu (cz.2)

wszystkie aktualności