do góry

Lista aktualności

06 KWI 2009

Komunikat Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

W dniu 06.04.2009 r, około godziny 03.32 w centralnej części Włoch miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 5.8 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta L`Aquila.

            Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności zostało poinformowane o tym zdarzeniu przez MIC (Monitoring and Information Centre) – Centrum Monitoringu i Informacji Wspólnotowego Mechanizmu Unii Europejskiej do spraw Ochrony Ludności i Ratownictwa. Informacja miała charakter ogólny, (czas zdarzenia, rejon, magnituda), w konkluzji stwierdzono, że pomoc międzynarodowa nie jest w tej chwili potrzebna, a Obrona Cywilna Włoch będzie informować społeczność międzynarodową o rozwoju sytuacji.

            O godzinie 11.37 do KCKRiOL wpłynęła aktualizacja pierwszej informacji z MIC. Informacja aktualizowała liczbę ofiar, zawierała przypuszczalną ilość zawalonych budynków oraz ludzi pozbawionych dachu nad głową. Podobnie jak w pierwszej wiadomości, zawarto stwierdzenie, że Włochy nie zgłaszają prośby o pomoc ratowniczą.

            KCKRiOL nadal monitoruje sytuację, jednakże zgodnie z obowiązującymi procedurami pomoc ratownicza może być udzielana jedynie na wniosek zainteresowanego kraju.

            Państwowa Straż Pożarna dysponuje grupami poszukiwawczo – ratowniczymi, które w przeszłości uczestniczyły już w międzynarodowych akcjach ratowniczych.

wszystkie aktualności