do góry

Lista aktualności

27 PAŹ 2014

Konferencja prasowa "NIE dla czadu"

Podsekretarz stanu w MSW Stanisław Rakoczy, komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz rzecznik prasowy Korporacji Kominiarzy Polskich Mirosław Antos, wspólną konferencją prasową oficjalnie rozpoczęli ogólnokrajową akcję społeczno-informacyjną „NIE dla czadu”.

Konferencję zorganizowano 27 października 2014 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Akcja informacyjna „NIE dla czadu” potrwa do końca marca 2015 r. Liczymy, że dzięki powtarzanym od lat informacjom dotyczącym tlenku węgla uda się uniknąć wielu tragedii, jakie niesie ze sobą ten „cichy zabójca”.

Tylko od września 2013 do marca 2014 r., czyli w ostatnim sezonie grzewczym, strażacy wyjeżdżali do 3824 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których 2290 osób zostało poszkodowanych, a 61 poniosło śmierć.
Wprawdzie z roku na rok liczba osób, które tracą życie wskutek zaczadzenia maleje, jednak mimo wszystko takich przypadków wciąż jest za dużo. Najlepiej gdyby nie było ich wcale.

Podczas konferencji omówiona została ww. akcja, planowane w związku z nią działania, pokazane zostały tragiczne statystyki z ostatnich lat.
Mirosław Antos z Korporacji Kominiarzy Polskich, która już kolejny rok włącza się we wspólne działania, podkreślił jak ważne są kontrole i przeglądy przewodów kominowych. Przypomniał o konieczności dokonywania okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i czyszczeń przewodów kominowych i to tylko przez wykwalifikowane osoby. "Kominiarz może przynieść szczęście, ale to my musimy wpuścić go do swojego domu" - podkreślił.
  
Gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz powiedział m.in. o zagrożeniu tlenkiem węgla - "największe zagrożenie jest wtedy, kiedy mamy do czynienia z piecami, kominkami, piecami węglowymi, kuchenkami gazowymi. Kiedy nie mamy właściwej wentylacji, jest ona niedrożna, gdy nie ma cyrkulacji powietrza - powstaje wówczas poważne zagrożenie dla życia ludzkiego".
Zwrócił również uwagę na pożary w mieszkaniach - "do października tego roku odnotowaliśmy 20,5 tys. pożarów mieszkań. Zginęły już 272 osoby", a w kontekście poruszonych tematów zaznaczył jak istotne jest instalowanie czujek, zarówno tlenku węgla, jak i dymu.
Komendant główny PSP zaznaczył jednocześnie jak ogromna jest potrzeba stałego informowania, edukowania ludzi oraz docierania z tymi informacjami do jak najszerszej grupy odbiorców i jak ważna jest w tym rola mediów. 
Zauważył także, że tylko od początku września br., czyli w ostatnich 7 tygodniach, wskutek zatrucia czadem śmierć poniosło już 7 osób, a w każdym z tych przypadków tragedii można było uniknąć! 

To dopiero początek sezonu grzewczego. „Zakup czujki to mniej niż 5 groszy dziennie, a przecież Twoje życie i życie Twoich bliskich warte jest znacznie więcej – jest bezcenne. Czad zabija, a czujka czadu może uratować życie” – tymi słowami komendant główny PSP gen. brygadier W. Leśniakiewicz zakończył konferencję.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Katarzyna Boguszewska, Wydział Informacji i Promocji KG PSP 

Facebook - Nie dla czadu

Sezon grzewczy 2014/2015

Radio Tok FM

odtwórz pobierz

Radio Tok FM - 28.10.2014 godz. 7:20 - wypowiedź gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza komendanta głównego PSP

Radiowa Jedynka

odtwórz pobierz

Radiowa Jedynka - wypowiedź rzecznika prasowego komendanta głównego PSP st. bryg. Pawła Frątczaka

Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Prezentacja "Nie Dla Czadu" Prezentacja "Nie Dla Czadu" 4.55MB pobierz plik: Prezentacja "Nie Dla Czadu"

Powiązana galeria zdjęć:

27 PAŹ 2014

Konferencja prasowa "NIE dla czadu"

wszystkie aktualności