do góry

Lista aktualności

11 CZE 2019

Mistrzostwa Europy o tytuł Najtwardszego Strażaka

W dniach 8-9 czerwca br. w Mönchengladbach (Niemcy), odbyły się Mistrzostwa Europy o tytuł Najtwardszego Strażaka (Toughest Firefighter Alive). W zawodach uczestniczyły reprezentacje Czech, Danii, Estonii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Polskę i Państwową Straż Pożarną reprezentowali nw. strażacy:

1. asp. sztab. Marcin Zdziebło, KM PSP Żory,
  2. asp. Mariusz Pustuła, KP PSP Myślenice,
  3. mł. ogn. Piotr Roezner, KP PSP Nysa,
  4. mł. ogn. Łukasz Kotarski, KP PSP Zgierz,
  5. str. Damian Gruszka, KM PSP Żory.

Nasi reprezentanci zaprezentowali się znakomicie, zajmując wysokie miejsca w najważniejszych klasyfikacjach Mistrzostw. W klasyfikacji generalnej zwyciężył strażak z Czech – Michal Brousil. 2 miejsce podczas rywalizacji indywidualnej zajął Marcin Zdziebło, zdobywając tytuł Vice Mistrza Europy. Okazał się jednocześnie najlepszym w kategorii wiekowej M40. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny sąsiad z południa – Pavel Kurik. Tuż za podium uplasował się następny Polak – Łukasz Kotarski, zdobywając jednocześnie srebrny medal w kategorii wiekowej M30.

Nasi pozostali strażacy zajęli w klasyfikacji generalnej następujące miejsca:

14. Piotr Roezner (wywalczył brązowy medal w kategorii M35).
16. Mariusz Pustuła,
34. Damian Gruszka

Łącznie sklasyfikowanych zostało ponad 140 strażaków.

W konkurencji sztafet rywalizacja było bardzo zacięta, ale zaowocowała brązowym medalem dla Polski. Do zmagań o Tytuł Mistrzów Europy przystąpiło 34 zespoły, złożone z 4 zawodników. Zwycięsko z tej walki wyszli Czesi, odbierając nam w bezpośrednim pojedynku zeszłoroczny tytuł. Na drugim stopniu podium stanęli Niemcy, wyprzedzając polskich strażaków jedynie o 1 sekundę. Pechowo tą emocjonującą walkę zakończyła sztafeta Estonii, gdyż do brązowego medalu zabrakło im również 1 sekundy.

Polskich strażaków zagrzewali do boju mieszkający tam na stałe nasi rodacy, którzy podkreślali doskonałą sprawność i waleczność naszych zawodników.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Szymon Ławecki, Biuro Szkolenia KG PSP