przesuń do początku strony

Lista aktualności

10 LIS 2017

Narodowe Święto Niepodległości w Komendzie Głównej PSP

Narodowe Święto Niepodległości w Komendzie Głównej PSP
Narodowe Święto Niepodległości w Komendzie Głównej PSP

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się 10 listopada na placu przed siedzibą Komendy Głównej PSP w Warszawie. Patriotyczne święto wszystkich Polaków – upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795-1918) – uczczone zostało ceremonialnym podniesieniem flagi państwowej.

W apelu wzięli udział: komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wraz z zastępcami: nadbryg. Markiem Jasińskim, st. bryg. Krzysztofem Hejdukiem i st. bryg. Tadeuszem Jopkiem, dyrektorzy biur KG PSP oraz ich zastępcy, doradcy komendanta głównego PSP, naczelnicy wydziałów, a także funkcjonariusze i pracownicy cywilni z Komendy Głównej PSP.

Za wzorowe wykonywanie zadań służbowych minister spraw wewnętrznych i administracji na wniosek komendanta głównego PSP przyznał czterem funkcjonariuszom KG PSP nagrody pieniężne. Wyróżnienia wręczył gen. brygadier Leszek Suski w asyście swoich zastępców. Uroczystość była też okazją do przekazania aktów nadania wyższych stopni służbowych czterem funkcjonariuszom KG PSP.

Komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski pogratulował wyróżnionym i awansowanym funkcjonariuszom. Podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Musimy dbać, by jej nie utracić. Zaznaczył ponadto, że walka o niepodległość to również powinność strażaków.

W celu godnego uczestnictwa Państwowej Straży Pożarnej w obchodach Narodowego Święta Niepodległości komendant główny PSP polecił, aby 11 listopada we wszystkich jednostkach organizacyjnych PSP dokonać uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt podczas zmiany służby.

11 listopada 2017 r. przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To święto państwowe, które obchodzimy co roku dla upamiętnienia powrotu Polski do samostanowienia, po 123 latach niewoli. Ten dzień jest symbolem miłości do ojczyzny świadomego narodu, walki o niezależność, świadectwem wiary i nadziei na zwycięstwo. W tym dniu, wiele lat temu, cały polski naród, rozdarty między trzech zaborców, wołał entuzjastycznie: „Polska Wolna! Polska Niepodległa! Niech żyje Wolna Polska!” Wzruszeni ludzie padali sobie w objęcia, wywieszali ukrywane przez kolejne pokolenia flagi polskie, żeby oznajmić swoją wielką radość. W serca Polaków powróciła nadzieja na lepsze jutro, na nową przyszłość, na życie w wolnym i niepodległym kraju.

Nas, Polaków, wyróżnia bardzo silne poczucie tożsamości narodowej. Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko powiedział podczas jednej ze swoich homilii wygłoszonej w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie: „...jesteśmy jako liście – to z jednego drzewa i nie z byle jakiego. Korzenie tego drzewa potężne. Pieśń tysiącletniej siły, konary i gałęzie, choć znać na nich ślady złowrogich piorunów i burz, krzepkie są i odporne. To drzewo Narodu polskiego…”

Jako Polacy jesteśmy mocno przywiązani do naszej Ojczyzny Polski, do hymnu narodowego i biało-czerwonych barw na fladze państwowej. Symbolizują one naszą dumę i wolność. Biel i czerwień, wywodzące się z piastowskiego herbu, pojawiły się po raz pierwszy w charakterze barw narodowych w 1792 r. Czerwony to kolor uprzywilejowany, którym posługiwali się najdostojniejsi, to symbol ognia i krwi, oznaczający odwagę i waleczność. Kolor biały symbolizuje wodę, a w sferze wartości duchowych – czystość, porządek i niepokalanie. Biało-czerwona flaga towarzyszy nam we wszystkich ważnych chwilach. Jest z nami podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, podczas żałoby po stracie wybitnych Polaków, w momentach wielkich wzruszeń i radości. Biel i czerwień to barwy, które towarzyszą niezmiennie emocjom polskich kibiców, a naszym sportowcom – w ich wzruszających chwilach triumfu po odniesionych sukcesach. W ten sposób wyrażamy nasze patriotyczne uczucia.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno odwiedzaliśmy groby naszych bliskich zmarłych, zapalaliśmy znicze na mogiłach. Tak okazujemy, że pamiętamy o tych, którzy odeszli na zawsze. 11 listopada oddajemy też szacunek wartościom narodowym, oddajemy go wszystkim bohaterskim Polakom, którzy zginęli, walcząc o niepodległość swojej Ojczyzny i narodu, jego kultury, historii i języka.

Współcześnie to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych uroczyście przez Polaków w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami.

Opracowanie: Gabinet Komendanta Głównego
Zdjęcia: Tomasz Banaczkowski „Przegląd Pożarniczy”
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP 

10 LIS 2017

Narodowe Święto Niepodległości w Komendzie Głównej PSP

 

wszystkie aktualności