do góry

Lista aktualności

21 MAJ 2019

Noc Muzeów 2019

Noc Muzeów 2019
Noc Muzeów 2019

W ostatni weekend 18 maja 2019 r., jak co roku odbyła się Noc Muzeów, czyli  przedsięwzięcie kulturalne, którego celem jest udostępnianie: muzeów, galerii sztuki, ministerstw i  instytucji kultury dla wszystkich chętnych, za darmo.

Staje się tradycją, że Państwowa Straż Pożarna uczestniczy w tym wydarzeniu. Kolejny raz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otworzyło swoją bramę dla tych, którzy chcieli poznać służby podległe MSWiA lub są ich sympatykami.

Noc Muzeów odbyła się w MSWiA po raz ósmy. Można było nie tylko obejrzeć sprzęt i poznać specyfikę poszczególnych służb mundurowych podległych MSWiA, ale też sprawdzić swoją sprawność.

Najwięcej atrakcji przygotowała Państwowa Straż Pożarna, były to m.in. namiot dymowy, pneumatyczny tor przeszkód, skok na poduszkę pneumatyczną, układanie skrzynek, pokaz gaszenia płonącego oleju, pokaz ratownictwa chemicznego. Ponadto można było z bliska zobaczyć samochody PSP, wejść do nich i porozmawiać ze strażakami, którzy chętnie i cierpliwie odpowiadali na pytania zwiedzających.

Najmłodsi mogli przymierzyć ubranie strażackie na stoisku przygotowanym przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej.

Najbardziej aktywni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które można było odebrać na stoisku prewencji społecznej PSP.

Muzyczną atrakcją był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która wykonała pokaz musztry paradnej.

W tegorocznej odsłonie 16. Nocy Muzeów w Warszawie po raz pierwszy udział wzięło także Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zlokalizowane przy ul. Marcinkowskiego 2 na warszawskiej Pradze Północ. Zwiedzający mogli obejrzeć wystawy: „Strażacy w drodze do Niepodległości” oraz „140 lat Praskiego Oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej”.

Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej pokazało ekspozycje ilustrującą ponad 180-letnią historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą w Polsce.

Dodatkowo dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów przygotowano pokazy filmów edukacyjnych i pokazy z wykorzystaniem mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych, który umożliwia zaznajomienie dzieci z szeregiem zagrożeń pożarowych w domu, a także ze sposobami jak tych zagrożeń uniknąć.

Noc Muzeów w CEiH WSP wzbudziła bardzo duże zainteresowanie tych, którzy postanowili skorzystać z możliwości tej wyjątkowej nocy – Nocy Muzeów.

Opracowanie: Marta Wawiórko, Gabinet Komendanta Głównego
Zdjęcia: MSWiA, KM PSP Warszawa, Marta Wawiórko

21 MAJ 2019

Noc Muzeów 2019

wszystkie aktualności