do góry

Lista aktualności

01 GRU 2017

Otwarcie sali edukacyjnej „Ognik” w Kielcach

Otwarcie sali edukacyjnej „Ognik” w Kielcach. 

30 listopada 2017 roku, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wizytował województwo świętokrzyskie. Minister rozpoczął wizytę w Jędrzejowie, gdzie podsumował realizację programu „Razem Bezpieczniej”, w ramach którego zmodernizowano 26 przejść dla pieszych. Po konferencji prasowej szef MSWiA uczestniczył w spotkaniu w jędrzejowskim Centrum Kultury z uczniami, podczas którego wręczył medal „Młodego Bohatera” 10-latkowi, który uratował mężczyznę przygniecionego przez ciężarówkę.

Kolejnym punktem wizyty ministra, było otwarcie w Komendzie Miejskiej PSP w Kielcach sali edukacyjnej „Ognik”, która powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”.
Po przybyciu ministra na plac kieleckiej komendy PSP i złożeniu przez dowódcę uroczystości mł. kpt. Marcina Bajura meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, zebrani, na czele z ministrem udali się do sali edukacyjnej „Ognik”, gdzie odbywała się już pierwsza lekcja o bezpieczeństwie.

W ceremonii otwarcia „Ognika” uczestniczyli również: komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, senator RP Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek z wicewojewodą Andrzejem Bętkowskim, świętokrzyski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Adam Czajka wraz z zastępcą bryg. Tomaszem Bajerczakiem, komendant miejski PSP bryg. Sławomir Karwat oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Po okolicznościowych przemowach minister w asyście dzieci pokroił tort w kształcie wozu strażackiego. Po spotkaniu dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały drobne upominki.

Cała ścieżka edukacyjna to specjalnie wydzielone pomieszczenie o powierzchni 70 m2, które zostało zaadaptowane na typowe mieszkanie. Dzieci mogły zobaczyć między innymi, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla. Podczas edukacyjnych zajęć zaprezentowano również, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem. Wszystkie pokazy wykonywane były w warunkach w pełni bezpiecznych dla uczestników. Celem ścieżki edukacyjnej jest tworzenie warunków do prowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych.


Opracowanie: mgr Monika Baran-Śnioch, KW PSP w Kielcach
Zdjęcia: MSWiA, st. asp. Piotr Boksa, KP PSP w Kazimierzy Wielkiej oraz st. ogn. Marek Szostak, KW PSP Kielce
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

01 GRU 2017

Sala edukacyjna „Ognik” w komendzie miejskiej PSP w Kielcach

wszystkie aktualności