przesuń do początku strony

Lista aktualności

30 PAŹ 2017

Podsumowanie działań straży pożarnej przy usuwaniu skutków orkanu Grzegorz

Podsumowanie działań straży pożarnej przy usuwaniu skutków orkanu Grzegorz

W ciągu dwóch dni, tj. od 28 do 29 października 2017 r., strażacy w całej Polsce interweniowali 8188 razy przy usuwaniu skutków przechodzącego od zachodu, zgodnie z zapowiedziami synoptyków, orkanu Grzegorz. Silnym wichurom w wielu regionach towarzyszyły intensywne opady deszczu.

Najwięcej interwencji przeprowadzili strażacy z województwa dolnośląskiego,  wyjeżdżali oni do 1738 zdarzeń. W województwie śląskim odnotowano 1202 zdarzenia, a w województwie małopolskim 886.

Silna wichura uszkodziła 1114 budynków, w tym 857 budynków mieszkalnych. Najwięcej uszkodzonych budynków jest na terenie województwa dolnośląskiego (320), śląskiego (187) i małopolskiego (98). Strażacy zabezpieczyli plandekami i folią wszystkie uszkodzone budynki i zerwane dachy, wykorzystując do tego posiadany w dyspozycji sprzęt, w tym podnośniki i drabiny hydrauliczne.

Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu połamanych i powalonych przez wichurę prawie 6 tys. drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg oraz szlaków kolejowych.

W wyniku nawałnic zginęły 2 osoby, a 16 innych osób zostało rannych, w tym 6 strażaków. Strażacy zostali ranni podczas usuwania połamanych i powalonych drzew na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Od 28 do 29 października w działaniach ratowniczych związanych z usuwaniem skutków orkanu Grzegorz, przechodzącego nad Polską, zaangażowanych było łącznie 43 363 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych, którzy podczas prowadzonych działań korzystali z 9418 samochodów pożarniczych.

Opracowanie: KG PSP
Zdjęcia: mł. bryg. Andrzej Śliwowski, KP PSP w Złotoryi

30 PAŹ 2017

Podsumowanie działań straży pożarnej przy usuwaniu skutków orkanu Grzegorz

wszystkie aktualności