do góry

Lista aktualności

06 LUT 2008

Podsumowanie roku 2007 w ochronie przeciwpożarowej na Warmii i Mazurach

5 lutego br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się narada podsumowująca rok 2007 w ochronie przeciwpożarowej i ratownictwie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W naradzie udział wzięli m.in. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Jan Maścianica, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej KG PSP bryg. Krzysztof Biskup, Przedstawiciel Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Członek Zarządu Województwa Grzegorz Nowaczyk, poseł na sejm RP Lidia Staroń, Prezydent Miasta Olsztyn Czesław Małkowski, a także Komendanci Miejscy i Powiatowi PSP woj. warmińsko-mazurskiego, starostowie powiatowi, przedstawiciele współdziałających służb i instytucji oraz związków zawodowych.

 

Spotkanie rozpoczęło się na placu Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zaprezentowane zostały zakupione w ubiegłym roku samochody oraz specjalistyczny sprzęt. Na plac Urzędu Wojewódzkiego przyjechały samochody specjalne - podnośniki o wysięgu 25 metrów (z funkcją drabiny), ciężkie i średnie samochody gaśnicze, samochody operacyjne z napędem 4x4 i mikrobusy oraz łódź hybrydowa i specjalistyczny sprzęt ratowniczy, w tym również sonary pozyskane po ubiegłorocznej akcji poszukiwawczo-ratowniczej na Wielkich Jeziorach Mazurskich („biały szkwał"). Prezentacji sprzętu dokonał Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Dariusz Przeradzki.

W sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego uhonorowano strażaków, którzy w ubiegłym roku wyróżnili się postawą i osiągnięciami. Nagrody pieniężne Komendanta Głównego PSP oraz Nagrodę Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego otrzymali strażacy z KP PSP w Ostródzie. Panowie mł. kpt. Jarosław Czyjak i st. str. Paweł Świat z JRG w Morągu nagrodzeni zostali za szybką i profesjonalną akcję ratowniczą w dniu 22 grudnia 2007 roku. Uratowali wówczas dwie dziewczynki (4. i 6. letnią), które wpadły do wody z pomostu. St. ogn. Ryszard Błażejewski, pełniący w tym dniu służbę na Powiatowym Stanowisku Kierowania, wykazał pełen profesjonalizm i pomimo trudności pozyskał od zrozpaczonej matki informację o dokładnym miejscu zdarzenia, co pozwoliło na wysłanie pomocy i dotarcie do poszkodowanych na czas. Dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został st. kpt. Wiesław Kurek, wieloletni i doświadczony pracownik Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Olsztynie, zasłużony dla prawidłowego i niezawodnego funkcjonowania tegoż stanowiska.

Po części oficjalnej, kierownicy komórek organizacyjnych KW PSP w Olsztynie dokonali prezentacji poszczególnych dziedzin działalności PSP.

Na koniec Komendant Wojewódzki podsumował przedstawiane zagadnienia i przedstawił plany na przyszłość. Brygadier Krzysztof Biskup omówił przede wszystkim najbliższe plany w zakresie zmian w przepisach dotyczących PSP. Na koniec Pan Wicewojewoda pogratulował wyróżnień, sukcesów i nowego sprzętu orz zapewnił o nieustannym wsparciu, jakiego będzie udzielał Państwowej Straży Pożarnej w naszym województwie.

 

 

Zdjęcia: st. kpt. Izabela Wojciechowska, kpt. Szymon Kokot-Góra (KW PSP w Olsztynie).

wszystkie aktualności