do góry

Lista aktualności

23 SIE 2017

Podsumowanie skutków nawałnic w okresie od 10 do 22 sierpnia 2017 r.

Od 10 sierpnia br. strażacy w całej Polsce interweniowali 25 997 razy przy usuwaniu skutków burz oraz towarzyszącym im intensywnych opadów deszczy (lokalnych gradu, trąb powietrznych i silnych wichur).

Tylko wczoraj tj. 22 sierpnia w całym kraju odnotowano kolejnych 692 tego typu interwencji, najwięcej w województwie zachodniopomorskim 220, pomorskim 180, kujawsko-pomorskim 164, wielkopolskim 55 oraz łódzkim 27.

Najwięcej tego typu interwencji do tej pory przeprowadzili strażacy w woj. kujawsko-pomorskim, którzy wyjeżdżali do 7695 zdarzeń, w woj. wielkopolskim 5831 razy, w woj. pomorskim 4043, łódzkim 3160 razy oraz w woj. dolnośląskim 1215 razy.

W wyniku silnych wichur zostały zerwane lub uszkodzone dachy na 4893 budynkach, w tym na 3522 budynkach mieszkalnych. Najwięcej uszkodzeń budynków w wyniku wichur odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (3006). Strażacy zabezpieczali budynki wykorzystując przy tym posiadany w dyspozycji sprzęt, w tym podnośniki i drabiny mechaniczne oraz plandeki m.in. z centralnych magazynów PSP zlokalizowanych w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy i Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu.

Działania strażaków polegały przede wszystkim na zabezpieczaniu uszkodzonych lub zerwanych dachów, usuwaniu połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które tarasowały wiele dróg.

W wyniku nawałnic sześć osób zginęło, a 62 kolejnych zostało rannych, w tym 23 strażaków. Strażacy ci zostali ranni podczas usuwania powalonych drzew i zabezpieczaniu zerwanych dachów na terenie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Od czwartku 10 sierpnia br. w działaniach ratowniczych związanych z usuwaniem skutków przechodzących burz zaangażowanych było łącznie 23 113 pojazdów pożarniczych, oraz 99 087 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

W kilku powiatach w woj. kujawsko-pomorskim i pomorskim strażacy wykorzystując agregaty prądotwórcze dużej mocy zasilali m.in. stacje pomp i uzdatniania wody. Do woj. kujawsko-pomorskiego skierowane zostały agregaty prądotwórcze dużej mocy z woj. mazowieckiego, zachodniopomorskiego i łódzkiego.

W dalszym ciągu, w całym kraju z uwagi na uszkodzoną infrastrukturę energetyczną, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzone stacje transformatorowe występują braki w dostawach energii elektrycznej, według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pozbawionych energii jest 3200 gospodarstw domowych w tym: 2000 odbiorców po nawałnicach, które przeszły w nocy z 10 na 11 sierpnia br. Obecnie jeszcze bez dostaw energii elektrycznej pozostaje w woj. pomorskim 1453, a w woj. kujawsko-pomorskim 494 odbiorców.

W ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego decyzją komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego tylko wczoraj na terenie woj. pomorskiego działały dodatkowe zasoby ratownicze Państwowej Straży Pożarnej (11 pojazdów i 44 strażaków PSP) z woj. lubelskiego i podlaskiego.

Z kolei na terenie woj. kujawsko-pomorskiego działania były i są prowadzone przez dodatkowe 6 zastępów PSP (10 strażaków) z woj. mazowieckiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego.

Opracowanie: KG PSP
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP 

wszystkie aktualności