do góry

Lista aktualności

20 LIP 2018

Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji

Wyjazd strażaków z woj. wielkopolskiego do Szwecji
Wyjazd strażaków z woj. wielkopolskiego do Szwecji

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę (21 lipca br.) ze Świnoujścia wyruszy grupa prawie 140 strażaków, którzy będą pomagali szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojadą również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

W odpowiedzi na prośbę szwedzkich władz, MSWiA złożyło ofertę pomocy. Dziś (20 lipca br.) w godzinach porannych Szwecja zaakceptowała wsparcie polskich strażaków.

Już jutro (21 lipca br.) konwój Państwowej Straży Pożarnej wyruszy do Szwecji. W skład grupy wchodzi prawie 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze.

W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Trelleborga, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań – miejscowość Sveg w środkowej Szwecji.

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

Źródło: https://premier.gov.pl
Zdjęcia: mł. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Michał Kucierski
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

20 LIP 2018

Wyjazd strażaków z woj. wielkopolskiego do Szwecji

20 LIP 2018

Ze Świnoujścia wyruszyła pomoc dla Szwecji

Zdjęcia: mł. kpt. dr Tomasz Kubiak

21 LIP 2018

Polscy strażacy są już w Szwecji

Oglądaj też film na YT: https://www.youtube.com/watch?v=t6FbBZtIsI8&feature=youtu.be
Oglądaj film z trasy przejazdu: https://www.straz.gov.pl/data/Szwecja/1.mp4
Oglądaj film z trasy przejazdu: https://www.straz.gov.pl/data/Szwecja/2.mp4
Oglądaj film z trasy przejazdu: https://www.straz.gov.pl/data/Szwecja/3.mp4
Oglądaj film z trasy przejazdu: https://www.straz.gov.pl/data/Szwecja/4.mp4

22 LIP 2018

Obozowisko polskich strażaków w Szwecji

23 LIP 2018

Pierwszy poranek w obozowisku w Szwecji

wszystkie aktualności