do góry

Lista aktualności

03 STY 2016

Porady na wypadek silnych mrozów - RCB publikuje infografikę na temat bezpiecznej zimy

RCB publikuje infografikę na temat bezpiecznej zimy. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje infografikę będącą zbiorem porad na zimne dni. Poza, wydawałoby się, oczywistymi sprawami, jak ciepłe ubrania i odśnieżanie, RCB zwraca uwagę na detale, o których często zapominamy.

Zima daje się we znaki wszystkim - mieszkańcom, kierowcom i turystom. Dla wszystkich przygotowano infografikę z przypomnieniami, jak przygotować się do niskich temperatur. RCB przypomina, by zabrać ładowarkę, przewody do rozruchu silnika, nie pić alkoholu i uważać, by kratki wentylacyjne były odsłonięte. Zasłanianie kratek powoduje wprawdzie wzrost temperatury, ale w razie niebezpieczeństwa (np. pożaru) może szybciej dojść do zaczadzenia.

Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Początek roku przyniesie znaczący spadek temperatury. Instytut i Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe dni prognozuje mroźną pogodę. W niektórych rejonach Polski temperatura w najzimniejszym momencie dnia może spaść lokalnie nawet do –20 oC. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie ostrożności. Należy dostosować rodzaj odzieży do panujących na zewnątrz warunków oraz ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni w najzimniejszych momentach dnia.

Nadchodzącym mrozom towarzyszyć mogą miejscami marznące opady powodujące oblodzenia i gołoledź. Pamiętajmy o konieczności zachowania wzmożonej czujności podczas jazdy samochodem.

Długie przebywanie na mrozie może zagrażać także naszemu zdrowiu i życiu. Zadbajmy o osoby potrzebujące oraz zwierzęta.

Jak przygotować się do zimy. Informacje RCB.[link]

Porady na wypadek silnych mrozów: 

Po pierwsze - ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.

Po drugie nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

Po trzecie zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)

Po czwarte powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

Po piąte nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.

Po szóste nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.

Po siódme nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.

Po ósme, kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

Po dziewiąte odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

Po dziesiąte w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

ZAWSZE, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112.

Czytaj też informację Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Wychłodzenie – poziom zagrożenia i rekomendacje.pdf Wychłodzenie – poziom zagrożenia i rekomendacje.pdf 18-02-21 13:12 368.34KB pobierz plik: Wychłodzenie – poziom zagrożenia i rekomendacje.pdf

wszystkie aktualności