do góry

Lista aktualności

08 LIS 2018

Posadzenie dębu na cześć Jana Pawła II

Posadzenie dębu na cześć Jana Pawła II
Posadzenie dębu na cześć Jana Pawła II

7 listopada 2018 roku, na terenie Komendy Głównej PSP odbył się apel z okazji posadzenia dębu upamiętniającego pontyfikat papieża Jana Pawła II. Tym sposobem szczególnie uczczono 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny oraz 40 rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Jak zaznaczył komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, sadzenie dębów papieskich w różnych miejscach Polski jest hołdem złożonym św. Janowi Pawłowi II (…) i naszym poprzednikom, dla których zawsze najważniejsze było dobro Ojczyzny i Jej obywateli. To wszystko sprawia, że w tych dniach pamięć o historii jest dla nas tak bardzo żywa i obecna.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku sekretarzowi stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosławowi Zielińskiemu, następnie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego dokonano podniesienia flagi państwowej. Drugim elementem uroczystości było wręczenie decyzji personalnych powierzenia obowiązków oraz mianowania lub powołania na wyższe stanowiska służbowe 14 funkcjonariuszom Komendy Głównej PSP, komend wojewódzkich, powiatowych, szkół pożarniczych i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Aktu symbolicznego posadzenia dębu dokonał gość honorowy uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Jak podkreślił minister Jarosław Zieliński, uczczone zostały dwa ważne jubileusze związane są z losami naszej Ojczyzny – papież Polak odegrał bowiem niezwykle istotną rolę w odzyskaniu w czasach już współczesnych pełnej niepodległości Polski. – Ile razy będziecie patrzeć na ten dąb, przywołajcie w pamięci osobę Jana Pawła II i jego dzieło, to, co uczynił dla świata i Ojczyzny. Bądźcie jak to drzewo – silni, trwali, mocni – zarówno w służbie, jak i w życiu osobistym – podkreślił minister. Odniósł się również do dbałości o los Polski współcześnie. – Pamiętajmy, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, wyciągajmy wnioski z faktów historycznych. Teraz my ponosimy odpowiedzialność za Ojczyznę i musimy zadbać, by jej przyszłość była godna przeszłości. Od postawy każdego z nas wiele zależy, pomyślmy o tym, jaką Polskę zostawimy wnukom.

Warto przypomnieć, że tradycja sadzenia dębów papieskich narodziła się, gdy Jan Paweł II poświęcił nasiona Dębu Chrobrego oraz wszystkie wyrosłe z nich sadzonki. Pochodziły one ze szkółki w leśnictwie, które w sierpniu 1992 r. objęte zostało największym pożarem lasu w Europie środkowej po II wojnie światowej. Ten ogromny kataklizm stanowił jednocześnie swoisty „chrzest bojowy” Państwowej Straży Pożarnej, utworzonej zaledwie dwa miesiące wcześniej.

Dąb posadzony na terenie Komendy Głównej PSP został podarowany strażakom przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, jako jeden z dwudziestu siedmiu dębów dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasiona drzew zostały poświęcone w 2009 r. przez eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza.

Opracowanie: Anna Sobótka, Przegląd Pożarniczy
Zdjęcia: Tomasz Banaczkowski, Przegląd Pożarniczy
Zdjęcia dużej rozdzielczości na FLICKR KG PSP: https://www.flickr.com/photos/kgpsp/albums/72157703346711665
Wprowadził: Gabinet Komendanta Głównego

08 LIS 2018

Posadzenie dębu na cześć Jana Pawła II

wszystkie aktualności