do góry

Lista aktualności

04 CZE 2019

Pożar kościoła w Gdańsku

Pożar kościoła w Gdańsku
Pożar kościoła w Gdańsku

2 czerwca 2019 roku o godz. 6:03 do Stanowiska Kierowania  Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu kościoła pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku.

Na miejsce zadysponowano siły i środki z jednostek ratowniczo-gaśniczych z Gdańska oraz, za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego, z sąsiednich powiatów. Pierwsze zastępy przybyły na miejsce o godzinie 6:07. Kierujący działaniem ratowniczym przekazał informację o rozwiniętym pożarze dachu nad zakrystią świątyni.

Dzięki szybkiej interwencji strażaków i podaniu na rozwinięty pożar skutecznych prądów gaśniczych, pożar udało się zlokalizować i nie dopuścić do jego rozwoju na pozostałą część dachu. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych przystąpiono równocześnie do ewakuacji cennych dóbr i wyposażenia świątyni. Mienie przeniesiono do bezpiecznej, wschodniej części obiektu, a cenny ołtarz główny został zabezpieczony folią przed skutkami przeciekającej przez strop wody gaśniczej. Po zakończonych działaniach ratowniczych wykonano tymczasowe zabezpieczenie  spalonej połaci dachu przy użyciu plandek, chroniąc w ten sposób obiekt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Spaleniu uległo około 200 m2 dachu i pomieszczenie nad zakrystią.

W działaniach łącznie brało udział około 90 strażaków tj. 26 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 2 zastępy OSP z Gdańska. Działaniami kierował komendant wojewódzki PSP w Gdańsku nadbryg. Tomasz Komoszyński, a następnie komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, który przybył na miejsce działań ratowniczych.

Opracowanie: st.bryg. Marian Hinca, KW PSP w Gdańsku

04 CZE 2019

Pożar kościoła w Gdańsku

wszystkie aktualności