do góry

Lista aktualności

20 SIE 2019

Pożar zakładu przerobu odpadów w Myszkowie

Pożar zakładu przerobu odpadów w Myszkowie
Pożar zakładu przerobu odpadów w Myszkowie

15 sierpnia 2019 roku o godzinie 05.50 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Myszkowie przyjęło zgłoszenie o pożarze hali na terenie Zakładu Przerobu Odpadów Przemysłowych przy ul. Pułaskiego.

W chwili dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej z Komendy Powiatowej PSP w Myszkowie i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest hala produkcyjna o wymiarach 85 x 30 x 11 m oraz hałda materiałów odpadowych do recyklingu o powierzchni 40 x 40 x 2 m. Pożar bardzo szybko rozprzestrzeniał się na dalszą część obiektu – w bezpośrednim zagrożeniu znajdowały się budynki biurowe oraz samochód ciężarowy.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR), poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego (SKKP), zadysponował dodatkowe siły i środki - plutony gaśnicze i samochód wężowy z zestawem pompowym. Zadysponowano również samochód specjalistyczny rozpoznania chemicznego z KM PSP w Bielsku-Białej, który na bieżąco prowadził monitoring substancji niebezpiecznych w atmosferze w strefie zagrożenia bezpośrednich działań strażaków. Na podstawie odczytów i analizy nie stwierdzono zagrożenia chemicznego.

W początkowej fazie działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz rozpoczęciu ewakuacji sprzętu firmy. Równocześnie przystąpiono do rozstawienia kurtyn wodnych oraz podaniu czterech prądów wody, celem obrony nie zajętych ogniem budynków biurowych i ciężarówki. Miejsce akcji zostało podzielone na trzy odcinki bojowe oraz punkt czerpania wody. Obecny na miejscu śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski przejął kierowanie działaniami ratowniczymi, zadysponował sprzęt typu HDS oraz dwa samochody z drabiną mechaniczną, z których podawano prądy wody z działek na palącą się halę.

W trakcie prowadzenia działań na miejsce zdarzenia przybył komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, który przejął kierowanie działaniami ratowniczymi, a na miejsce zdarzenia zadysponował odwód operacyjny z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

Działania gaśnicze w natarciu spowodowały powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru, rozpoczęto dogaszanie hali produkcyjnej oraz prowadzono prace rozbiórkowe zawalonej w wyniku pożaru hali. Prace rozbiórkowe kontynuowano 16 sierpnia 2019 roku. Na dozorowaniu pogorzeliska pozostało 7 zastępów OSP.

W wyniku pożaru spaleniu uległa hala recyklingowa oraz hałda materiałów odpadowych, natomiast uratowano przed spaleniem pozostałe obiekty kompleksu i ciężarówkę. Powierzchnia pożaru to prawie 4 200 m2. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny powstania pożaru prowadzi Policja.

W akcji ratowniczej brało udział 50 zastępów straży pożarnej (w tym 24 OSP), pogotowie energetyczne, WIOŚ i policja.

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
Zdjęcia: mł. asp. Damian Golański z KW PSP w Katowicach

20 SIE 2019

Pożar zakładu przerobu odpadów w Myszkowie

wszystkie aktualności