przesuń do początku strony

Lista aktualności

01 WRZ 2017

Premier Beata Szydło oraz Minister Mariusz Błaszczak dziękują pomorskim strażakom

Trzy tygodnie temu potężne nawałnice przeszły nad województwami: pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Tylko w Pomorskiem w związku z usuwaniem skutków nawałnic strażacy interweniowali ponad 4,4 tys. razy.

W piątek, 1 września 2017 roku, w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gdańsku premier Beata Szydło wspólnie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem wyróżnili funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, strażaków-ochotników oraz policjantów, którzy podczas nawałnic nieśli pomoc mieszkańcom. – Po raz kolejny Polacy się na Was nie zawiedli, po raz kolejny byliście pierwsi tam, gdzie pomoc była potrzebna – powiedziała premier Beata Szydło do strażaków i policjantów.

– Udowodniliście, że jesteście wierni przysiędze, którą składaliście, przystępując do służby. Jesteście gotowi poświęcić własne zdrowie i życie, żeby ratować życie innych – powiedział minister Mariusz Błaszczak do pomorskich strażaków, którzy brali udział w działaniach ratowniczych po sierpniowych nawałnicach.

Minister podkreślił, że właśnie w takich tragicznych sytuacjach, jak ostatnie nawałnice widzimy, że w codziennej służbie strażacy kierują się etosem: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Przypomniał w jak trudnych warunkach prowadzone były działania ratownicze po nawałnicach. – Dzisiaj mamy okazję podziękować tym, którzy już w pierwszych godzinach po nawałnicy, często z narażeniem własnego życia, spieszyli z pomocą osobom poszkodowanym przez żywioł. Tylko dzięki determinacji oraz poświęceniu udało się Wam pieszo, ze sprzętem ratowniczym na własnych barkach, dotrzeć do obozu harcerskiego w Suszku – powiedział do strażaków szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Minister zaznaczył, że wszędzie tam, gdzie ludzie stracili swoje domy, strażacy PSP i OSP oraz policjanci i inne służby pomagały mieszkańcom. Podczas tysięcy interwencji strażacy m.in. zabezpieczali domy, z których silny wiatr zerwał dachy oraz usuwali powalone drzewa. Premier Beata Szydło i szef MSWiA Mariusz Błaszczak nagrodzili 35 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 policjantów. Wyróżnienia dla ponad 20 strażaków PSP i OSP wręczył również gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji podkreślił rolę strażaków-ochotników w działaniach ratowniczych, a potem w akcji usuwania skutków nawałnic. Druhowie OSP od początku pracowali ramię w ramię z funkcjonariuszami PSP. Minister Mariusz Błaszczak wręczył 15 promes dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa pomorskiego tj.: OSP Pawłowo, OSP Rytel, OSP Czersk, OSP Stogi, OSP Linia, OSP Nakla, OSP Biskupnica, OSP Gniew, OSP Włynkowo, OSP Pręgowo, OSP Sulęczyno, OSP Lipusz, OSP Stegna, OSP Zblewo oraz OSP Starogard Gdański. W ramach środków finansowych z promes strażacy-ochotnicy odtworzą sprzęt, który został wykorzystany do działań ratowniczych po nawałnicach.

Źródło filmu: kanał KPRM https://www.youtube.com/user/KancelariaPremiera/videos

Czytaj też: http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16489,Minister-Mariusz-Blaszczak-do-pomorskich-strazakow-Jestescie-gotowi-poswiecic-wl.html
Czytaj też: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-do-funkcjonariuszy-polacy-sie-na-was-nie-zawiedli.html
Opracowanie na podstawie materiałów MSWiA 
Zdjęcia: MSWiA, Flickr KPRM oraz st. kpt. Łukasz Płusa KW PSP w Gdańsku
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP 

01 WRZ 2017

Premier Beata Szydło oraz Minister Mariusz Błaszczak dziękują pomorskim strażakom

wszystkie aktualności