przesuń do początku strony

Lista aktualności

27 CZE 2018

Próbna recertyfikacja USAR Poland

W dniach 19-21 czerwca 2018 r. na terenie Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań, obiekt Pstrąże odbyło się ćwiczenie próbnej recertyfikacji Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej USAR Poland według standardów międzynarodowej grupy doradczej ds. poszukiwania i ratownictwa INSARAG.

W ćwiczeniu wzięli udział ratownicy z SGPR Warszawa, SGPR Nowy Sącz, SGPR Łódź, SGPR Wałbrzych, SGPR Gdańsk oraz z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – w sumie 76 osób i 8 psów ratowniczych.
Scenariusz ćwiczenia zakładał udział grupy w działaniach ratowniczych w  fikcyjnym kraju Nibylandia, dotkniętym trzęsieniem ziemi. Polska grupa, która dotarła na miejsce jako pierwsza, po przejściu wszystkich procedur związanych z przekraczaniem granicy państwa spoza UE, otrzymała od władz lokalnych zadanie koordynacji kolejnych przybywających na miejsce zdarzenia zagranicznych grup ratowniczych. Równocześnie ratownicy prowadzili działania ratownicze na dwóch niezależnych strefach, przeszukując budynki w poszukiwaniu ocalałych z katastrofy. Ćwiczenie trwało nieprzerwanie przez 54 godziny.

Podczas całego ćwiczenia osoby oceniające ćwiczenie, na podstawie wytycznych INSARAG, określili poziom przygotowania grupy oraz sposób prowadzenia działań ratowniczych.

Ćwiczenie to było jednym z elementów przygotowania grupy USAR Poland do przyszłorocznej recertyfikacji INSARAG, zaplanowanej na czerwiec 2019.

Opracowanie/zdjęcia: st. kpt. Grzegorz Borowiec
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

27 CZE 2018

Próbna recertyfikacja USAR Poland

 

wszystkie aktualności