przesuń do początku strony

Lista aktualności

20 GRU 2017

„Przegląd Pożarniczy” ma już 105 lat!

„Przegląd Pożarniczy” ma już 105 lat!
„Przegląd Pożarniczy” ma już 105 lat!

Kończymy wyjątkowy rok. 12 grudnia minęło 105 lat od wydania pierwszego numeru „Przeglądu Pożarniczego”.

A czasopismo narodziło się w ciekawych okolicznościach. Na zwołanym w połowie 1912 r. Zjeździe Delegatów Straży Ogniowych dyskutowano m.in. o roli innego branżowego pisma pt. „Strażak”. Uznano, że periodyk jest nadto uzależniony od subwencji fabrykantów, a publikowanie artykuły są „niepouczającą kroniką pożarów”. Wywnioskowano, że nowo powołane pismo będzie dobrym uzupełnieniem już funkcjonującego, posłuży doskonaleniu straży, bo będzie zawierać „artykuły oryginalne”, wpisujące się w budowanie ochrony przeciwpożarowej w kraju, ogarniętym plagą masowych pożarów z powodu drewnianego budownictwa. Staramy się sprostać celom wyznaczonym przez twórców pisma – Bolesława Chomicza i Józefa Tuliszkowskiego – a klimat tamtych lat oddajemy, publikując przedruk odczytu B. Chomicza, pierwszego redaktora naczelnego PP.

„Przegląd Pożarniczy” przetrwał dwie wojny światowe i inne historyczne zawieruchy. Jest z pewnością fenomenem na rynku wydawniczym – należy do najstarszych periodyków o tematyce technicznej. Nasza okładka pokazuje metamorfozy czasopisma na przestrzeni wieku. W 2018 r. przejdzie kolejną. Miło nam bowiem Państwa poinformować, że od stycznia trafimy także do każdej ochotniczej straży pożarnej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Nakład czasopisma wzrośnie ponaddwukrotnie. Mamy nadzieję, że zainteresujemy strażaków ochotników naszą tematyką, że publikowane treści okażą się przydatnym narzędziem w szlifowaniu warsztatu ratowniczego, a strażacy PSP lepiej poznają swoich kolegów ochotników. W końcu wszyscy dążymy do tego samego – by w kraju było bezpieczniej.

Ten numer w dużej mierze poświęcamy tematyce ochrony zabytków. To pokłosie wrześniowej interesującej konferencji, zorganizowanej w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie. Ochrona zabytków to temat z pozoru trudny i niszowy. Mamy nadzieję, że publikacje specjalistów reprezentujących instytucje kultury przybliżą nieco specyfikę tych obiektów i przygotują na trudności z tym związane.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy Państwu satysfakcji z pracy i z życia osobistego. Niech to, co przyniesie codzienność, będzie doświadczeniem dobrym i rozwijającym. Zdrowia, bo ono jest najważniejsze i pogody ducha, bo z nią łatwiej przeżyć trudniejsze chwile.

Zachęcamy do czytania najnowszych artykułów, dostępnych już na stronie internetowej PP:

Bilans dwulecia:  http://bit.ly/2DeObPo  
Bezpieczne odpalanie: http://bit.ly/2koL5Az
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

wszystkie aktualności