do góry

Lista aktualności

01 SIE 2018

SZWECJA – NASI STRAŻACY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO POWROTU

SZWECJA – NASI STRAŻACY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO POWROTU
SZWECJA – NASI STRAŻACY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO POWROTU

Polscy strażacy w dalszym ciągu biorą czynny udział w gaszeniu pożarów lasów w środkowej Szwecji. Jak już informowaliśmy, działania gaśnicze prowadzone są obecnie już tylko w jednej strefie (strefa nr 3 – pomiędzy miejscowościami Karbole i Ljusdal).

Dotychczas prace w tej strefie prowadzone były przez polskich strażaków tylko w sektorze zachodnim. Od dnia 31 lipca br. również sektor wschodni strefy jest nadzorowany przez GFFFV Poland. W szczególności wspieramy stronę szwedzką w działaniach w bardzo trudnym terenie, który nie jest dostępny od strony frontu pożaru. Przy współpracy ze śmigłowcami podjęliśmy działania gaśnicze na linii pogorzeliska, w pobliżu której znajdują się zabudowania. Dokonaliśmy również sprawdzenia części granicy strefy pod kątem występowania zarzewi ognia, które po zidentyfikowaniu były natychmiast gaszone. W porozumieniu z Dowódcami Sektorów ze strony szwedzkiej, nasze działania będą realizowane do piątku, tj. 3 sierpnia br. w sile 72 strażaków oraz 23 pojazdów.

Biorąc pod uwagę, że sytuacja pożarowa w regionie, w szczególności w rejonie Karbole uległa znacznej poprawie (spadek liczby ognisk pożarów), a w najbliższych dniach przewidywane jest tam zachmurzenie z opadami deszczu i spadek temperatury poniżej 20°C, natomiast warunki pogodowe w Polsce (wysokie temperatury ponad 30°C utrzymujące się od kilkunastu dni) i prognozy pogody przewidują dalsze występowanie upałów w naszym kraju, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej poinformował Europejskie Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej (ERCC UE) o potrzebie wycofania polskich zasobów ratowniczych zgodnie z zadeklarowanym okresem pobytu (wyjazd ze Szwecji zaplanowany został na 5 sierpnia br. o godz. 22:10).

W przypadku, gdyby na terenie Szwecji doszło do pogorszenia się sytuacji pożarowej i ponownego wystąpienia katastrofalnych, wielkoobszarowych pożarów lasów oraz zwrócenia się Szwecji o pomoc międzynarodową, Polska rozpatrzy możliwość ponownego wysłania kolejnych (nowych) modułów do gaszenia pożarów lasów z ziemi.

Opracowanie: KCKRiOL
Zdjęcia: GFFFV Poland/Obiektiv.com
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

01 SIE 2018

SZWECJA – NASI STRAŻACY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO POWROTU

wszystkie aktualności