do góry

Lista aktualności

22 LIP 2019

Sekretarz stanu w MSWiA oraz komendant główny PSP na obchodach 74. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach

Obchody 74. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach
Obchody 74. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach

21 lipca 2019 r. w Gibach, woj. podlaskie, odbyły się uroczyste obchody 74. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej sowieckiej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.

W obławie, będącej zbrodnią komunistyczną przeciwko ludzkości, zginęło co najmniej sześciuset działaczy podziemia niepodległościowego. W lipcu 1945 r. w nieustalonym dotychczas miejscu zginęły osoby zatrzymane w powiatach augustowskim, suwalskim, sejneńskim i sokólskim. To największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. Obława Augustowska nazywana jest też Małym Katyniem. 

Niedzielne uroczystości w Gibach rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. św. Anny. Następnie zgromadzeni przemaszerowali pod Pomnik-Krzyż Poświęcony Ofiarom Obławy Augustowskiej, gdzie oddali hołd pomordowanym. Odczytany został list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Głos zabrali sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał, że rok temu stanął w Suwałkach jedyny Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej w Polsce. Podobne pomniki powstaną w Augustowie i Sokółce. Pomnik w Suwałkach to granitowy postument, z którego wyłaniają się dwie skrępowane drutem kolczastym dłonie. Trzymają one w geście błagalnym znak Polski Walczącej.

Państwową Straż Pożarną reprezentował komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wraz z podlaskim komendantem wojewódzkim PSP nadbryg. Jarosławem Wendtem oraz komendanci miejscy i powiatowi PSP z terenu woj. podlaskiego.

Opracowanie: KG PSP
Zdjęcia: Maja Boruk

22 LIP 2019

Sekretarz stanu w MSWiA oraz komendant główny PSP na obchodach 74. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach

wszystkie aktualności