do góry

Lista aktualności

16 LUT 2016

Uhonorowanie operatorów numeru alarmowego 112

Uhonorowanie operatorów numeru alarmowego 112
Uhonorowanie operatorów numeru alarmowego 112

- "To Państwo ratujecie życie i zdrowie ludzi. Państwa profesjonalizm powoduje, że ludzie, którzy czują się zagrożeni mogą liczyć na sprawną i szybką pomoc" – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z operatorami numeru alarmowego 112.

Szef MSWiA spotkał się 15 lutego 2016 r. w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu z operatorami numeru 112 z całej Polski. Spotkanie było okazją do uhonorowania 34 wyróżniających się pracowników Centrów.  Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu jest to największe tego typu miejsce w kraju. Zatrudnia największą liczbę operatorów i obsługuje największy teren – województwo mazowieckie (bez terenu Warszawy).

Na szczęście państwa profesjonalizm powoduje, że pomoc przychodzi o czasie

Minister Mariusz Błaszczak do operatorów numeru 112

- "Państwa profesjonalizm powoduje, że pomoc przychodzi o czasie. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu i życzę tego, aby Wasza praca przynosiła satysfakcję. Nie ma nic większego ponad ochronę ludzkiego życia" - powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA dodał, że jednym z zadań rządu będzie wspieranie, również pod względem finansowym działalności Centrów Powiadamiania Ratunkowego.

Numer 112

W 2015 r. odnotowano łącznie ponad 21 mln zgłoszeń, czyli średnio ok. 1 mln 800 tys. miesięcznie w skali całego kraju.  Z tego, niestety, aż 45% stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne. Natomiast w przypadku 37% dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia przez operatora, czyli w ciągu kilku pierwszych sekund.

W całym kraju zatrudnionych jest ponad 1 tys. operatorów numerów alarmowych. W zeszłym roku każdy z nich odbierał średnio ok. 1400 telefonów miesięcznie. 

W Polsce działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. W 2015 r. średni czas obsługi zgłoszeń wynosił 73 sekundy.

W przyszłości planowana jest obsługa przez CPR zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe 997, 998 i 999. W praktyce nie będzie to oznaczało wyłączenia tych numerów, a jedynie ich przekierowanie do Centrów Powiadamiania Ratunkowego.

Uroczystość została zorganizowana w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, którego siedziba zlokalizowana jest przy Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, a w szczególności:

  • bryg. Marek Jasiński – zastępca komendanta głównego PSP,
  • nadbryg. Józef Galica – mazowiecki komendant wojewódzki PSP,
  • bryg. Paweł Frysztak – komendant miejski PSP w Radomiu,
  • bryg. Jarosław Czyż – naczelnik Wydziału Systemów Powiadamiania Ratunkowego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Opracowanie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji http://bit.ly/1ojkMe1

16 LUT 2016

Uhonorowanie operatorów numeru alarmowego 112

wszystkie aktualności