do góry

Lista aktualności

21 MAJ 2019

Ukazał się nowy numer „Przeglądu Pożarniczego”

Ukazał się nowy numer „Przeglądu Pożarniczego”
Ukazał się nowy numer „Przeglądu Pożarniczego”

Bezzałogowe statki powietrzne wkroczyły w obszar działań Państwowej Straży Pożarnej i okazały się w niektórych sytuacjach niezastąpione. Jeszcze do niedawna postrzegane w kategoriach ciekawostki, interesującego gadżetu, dziś pozwalają ratownikom działać w samym centrum zagrożenia bez narażania swojego życia i zdrowia. Już wkrótce, jak piszą autorzy artykułu o dronach – Jan Kołdej i Waldemar Nowak, będzie możliwe gaszenie pożarów z ich pomocą, wesprą ratowników w rozpoznawaniu zagrożeń chemiczno-ekologicznych czy radiacyjnych, neutralizacji wycieków i wielu innych czynnościach. Na razie strażacy mogą dzięki użyciu BSP obserwować miejsce zdarzenia z góry, określać kierunek rozwoju pożaru dzięki zamontowanym na nich kamerom termowizyjnym czy przenosić przy ich pomocy niewielkie przedmioty potrzebne podczas akcji ratowniczej. Jakie procedury posługiwania się tymi urządzeniami obowiązują w PSP, jakimi uprawnieniami powinni dysponować ich operatorzy? Te i inne zagadnienia poruszone zostały w artykule „Trzecie oko ratownika”. 
[Czytaj cały artykuł]

Nowoczesne technologie niewątpliwie służą rozwojowi PSP i efektywności prowadzonych przez nią działań ratowniczych. Ważny jest jednak spójny i sprawnie działający system organizujący korzystanie ze zdobyczy postępu w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Czy te warunki spełnia system powiadamiania ratunkowego przyjęty w naszym kraju? Gruntowną analizę jego zalet i wad przeprowadza w swoim tekście Łukasz Szewczyk.
[Czytaj cały artykuł]

Na miejscu zdarzenia ratownik bierze pod uwagę różne scenariusze wydarzeń, myśląc przede wszystkim o tym, jak może pomóc poszkodowanemu. Często jednak zapomina o okolicznościach, w których w niebezpieczeństwie znajduje się jego własne zdrowie. Wśród nich można wymienić kontakt z osobą zarażoną groźnym wirusem – HIV, HBV czy HCV. Dlatego warto przypomnieć sobie, jak się zabezpieczyć przed niewidzialnym zagrożeniem, w czym pomoże artykuł Łukasza Dudzińskiego.
[Czytaj cały artykuł]

Strażaków OSP z pewnością zainteresuje cykl artykułów, którego pierwszą część publikujemy w tym numerze PP. Jako całość stanowią one kompendium wiedzy na temat źródeł finansowania ochotniczych straży pożarnych. W pierwszej kolejności omówione zostało wsparcie płynące z budżetu państwa.

Zapraszamy do lektury!

wszystkie aktualności