do góry

Lista aktualności

07 CZE 2019

W MSWiA rozmawiano o bezpieczeństwie podczas wakacji

W MSWiA rozmawiano o bezpieczeństwie podczas wakacji
W MSWiA rozmawiano o bezpieczeństwie podczas wakacji

5 czerwca 2019 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie Rady ds. Ratownictwa. Podczas spotkania omawiano stan przygotowań służb do zapewnienia bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji, m.in. w trakcie obozów harcerskich. W posiedzeniu pod przewodnictwem wiceministra Jarosława Zielińskiego, wziął udział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, przedstawiciele Policji, GOPR, TOPR, WOPR oraz organizacji harcerskich.

– Nasze dzisiejsze obrady skupiły się na bezpieczeństwie okresu wakacyjnego, który się zbliża – powiedział po posiedzeniu wiceminister Jarosław Zieliński. – Policja i Państwowa Straż Pożarna przedstawiły swoje działania związane z przygotowaniem do wypełnienia ich roli, czyli zapewnienia bezpieczeństwa – dodał wiceszef MSWiA.

Jednym z głównych tematów posiedzenia były propozycje zmian, które służby i harcerze zamierzają wprowadzić w podpisanym rok temu porozumieniu, aby jeszcze bardziej wzmocnić ochronę obozów harcerskich. Ustalono, że dalsze prace nad zmianami będą prowadzone podczas spotkań roboczych strażaków i harcerzy. Zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i organizacje harcerskie, bardzo dobrze oceniają nawiązaną w zeszłym roku współpracę. Dzięki wsparciu strażaków, harcerze mają bieżący kontakt ze służbami ratowniczymi, a służby wiedzą, gdzie powinny udać się z ewentualną pomocą, ponieważ znają lokalizacje obozów.

Według danych PSP w ubiegłym roku odbyło się 1141 obozów harcerskich. Podobnie jak rok temu, podczas zbliżających się wakacji straż pożarna będzie udostępniała radiotelefony harcerzom uczestniczącym w obozach, aby obie organizacje miały kontakt w przypadku konieczności niesienia pomocy – w zeszłym roku PSP przekazała 318 takich urządzeń. Strażacy, odwiedzają także szkoły, w których rozmawiają z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznego wypoczynku – szkolenia prowadzone są także dla nauczycieli.

PSP prowadzi kontrole prewencyjne obozów i kempingów, na których będą przebywać najmłodsi. W zeszłym roku przeprowadzono 2500 kontroli (skontrolowano przy tym 4200 obiektów – były to hotele, motele, bursy, akademiki, kempingi). W tym roku w pierwszym kwartale sprawdzono już 600 takich obiektów.

Każdy obóz harcerski musi zostać wcześniej zgłoszony do bazy wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Opracowanie i zdjęcia: na podstawie materiałów MSWiA

07 CZE 2019

W MSWiA rozmawiano o bezpieczeństwie podczas wakacji

wszystkie aktualności