do góry

Lista aktualności

02 PAŹ 2019

Wideokonferencja w MSWiA z udziałem komendanta głównego PSP

 

1 października 2019 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się wideokonferencja zorganizowana przez ministra  Mariusza Kamińskiego. W wideokonferencji wzięli udział: wiceszefowie resortu Paweł Szefernaker i Jarosław Zieliński, a także komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Podczas połączenia z wojewodami i komendantami wojewódzkimi PSP omawiano sytuację po interwencjach strażaków związanych z silnym wiatrem. Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że sytuacja po wichurach jest pod kontrolą, choć jeszcze  były obawy, że natura może bardziej zaszkodzić. Zaznaczył, że głównym zadaniem wojewodów jest teraz ustalenie potrzeb związanych ze stratami oraz szybka pomoc materialna dla poszkodowanych. MSWiA jest przygotowane do wsparcia w tym zakresie.

Wojewodowie zgłosili, że są gotowi do wypłaty pierwszych zasiłków do 6 tys. zł. Natomiast w przypadku uszkodzonych budynków m.in. zerwanych i uszkodzonych dachów będą pracowały komisje, które oszacują straty. Wojewodowie zapewnili, że są w stałym kontakcie ze starostami i wójtami na swoim terenie.

30 września 2019 roku w niektórych miejscach wiatr osiągał w porywach prędkość do 100 km/h. W całej Polsce strażacy odnotowali prawie 6,6 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur. Najwięcej zdarzeń, bo prawie 6 tys., dotyczyło usuwania połamanych drzew i konarów, natomiast ponad 600 wypompowywania wody z piwnic zalanych obiektów. Strażacy najczęściej interweniowali w Wielkopolsce (1001 razy), w województwie łódzkim (875 razy), na Mazowszu (754 razy), na Dolnym Śląsku (665 razy) oraz w województwie śląskim (657 razy). W działaniach brało udział prawie 34 tys. strażaków PSP i OSP oraz prawie 7,5 tys. pojazdów.

W miejscowości Nowy Nart w powiecie niżańskim na Podkarpaciu na przejeżdżający samochód spadło drzewo. Niestety na miejscu zginął 42-letni kierowca, a dwoje pasażerów zostało rannych. W całym kraju w wyniku wichur rannych zostało 18 osób, w tym 5 strażaków. Uszkodzonych zostało prawie 397 dachów, w tym na 246 budynkach mieszkalnych.

Opracowanie: na podstawie materiałów MSWiA

02 PAŹ 2019

Wideokonferencja w MSWiA z udziałem komendanta głównego PSP

wszystkie aktualności